Nový standard otevírá cestu 8K displejům v noteboocích a počítačích typu all-in-one

Asociace VESA představila nový standard pro vestavěné displeje, který nabídne kvalitnější obraz s vyšším rozlišením a zároveň sníží energetickou náročnost. Rozlišení 8K se tak bude moci rozšířit ze špičkových televizorů i do světa přenosných počítačů, počítačů typu „vše v jednom“ a možná i do mobilních zařízení.

Nový standard otevírá cestu 8K displejům v noteboocích a počítačích typu all-in-one


Asociace VESA, která se zabývá standardizací u elektronických zařízení, představila nový standard Embedded DisplayPort (eDP) 1.4a, který zlepší kvalitu obrazu díky vyšší přenosové rychlosti signálu. Nový standard se týká displejů vestavěných v počítačích, kde nahradí starší verzi 1.4 z roku 2013.

Displeje jsou energeticky nejnáročnějšími součástmi notebooků a mobilních zařízení. Nový standard eDP by však mohl zvýšit výdrž na baterii omezením množství elektronických obvodů v displeji a zefektivněním zpracování obrazových bodů. Nový standard například umožní grafickému procesoru obnovovat obrazové body pouze v části obrazovky, zatímco dnes se musí obnovovat celá plocha obrazovky.

Displeje založené na nové technologii s rozlišením 8K, které umožní zobrazení 7680 x 4320 bodů, se podle asociace VESA začnou v počítačích a dalších zařízeních objevovat v roce 2016.

Obrazovky s rozlišením 8K by se mohly objevit ve špičkových modelech přenosných počítačů a stolních počítačů typu „vše v jednom“. Některé herní a pracovní notebooky již dnes bývají vybaveny 4K displeji.

Rozlišení 8K je zatím doménou špičkových televizí. Japonská společnost NHK v současné době testuje vysílání v 8K, aby mohlo být plošně spuštěno před Olympijskými hrami v roce 2020, které se budou konat v Tokiu.

Tablety a chytré telefony v dnešní době disponují výkonnými grafickými jednotkami, které dokáží zpracovat 4K video a zobrazit je na externí obrazovce. Zatím však nejsou vybaveny 4K displeji a možná se nedočkají ani 8K. Na malých obrazovkách je totiž obtížné jednotlivé body rozlišit a 8K displeje mohou být navíc pro výrobce mobilních zařízení příliš drahé.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Japonci naplánovali revoluční technologické počiny na rok 2020
Země vycházejícího slunce bude v roce 2020 pořádat olympijské hry. Již nyní představili Japonci některé revoluční technologie, které by do té doby chtěli uvést v reálný život.
→ 13,3" Chromebook od Aceru přichází s 4K grafikou
Acer vyplepšil svou řadu Chromebooků 13 a přichází s modelem, který je schopný zobrazit video ve standardu 4K.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.


Úvodní foto: © HaywireMedia - Fotolia.com
Komentáře