Nový superpočítač zpřesní předpověď počasí

Předpověď počasí pro Evropu na 15 dní dopředu a s rozlišením 10 km bude možné zpracovat za méně než hodinu. Data využijí i meteorologové z České republiky.

Nový superpočítač zpřesní předpověď počasí


Společnost Atos dodá Evropskému středisku pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) nový superpočítač BullSequana XH2000. Data ECMWF používají jako podklady pro tvorbu předpovědí také meteorologové z České republiky. Kapacitní superpočítač umožní spolehlivěji předvídat výskyt a intenzitu extrémních povětrnostních událostí v dostatečném předstihu. To je zásadní především z pohledu včasné přípravy na dnes obtížně předvídatelné důsledky klimatických změn, jako jsou bouře, extrémní srážky či naopak sucho způsobující požáry.

BullSequana zvýší výpočetní výkon ECMWF přibližně o faktor 5. To pomůže stovkám výzkumných pracovníků z více než 30 evropských zemí při vytváření střednědobých a dlouhodobých předpovědí počasí. „Prognóza počasí je výpočetně obrovsky náročná a vyžaduje to nejlepší z vysoce výkonné výpočetní síly,“ řekl Florence Rabier, generální ředitel ECMWF. „Díky superpočítači BullSequana XH2000 budeme moci vytvářet vysoce přesné předpovědi za méně než hodinu a rychleji je sdílet s našimi členskými státy. Ty poté naše údaje kombinují s vlastními daty, což jim umožňuje vytvářet mnohem přesnější lokální předpovědi.“

Změny, které nový superpočítač BullSequana přinese:

  • horizontální rozlišení se zvýší z původních 18 km na 10 km (umožní přesnější předpověď přízemních teplot a větrů),
  • vertikální rozlišení vzroste z 91 vrstev na 137 vrstev,
  • předpověď bude dostupná denně, zatímco dosud ji bylo možné spočítat jen 2krát týdně.

Společnost Atos již úspěšně nasadila systémy BullSequana v mnoha evropských superpočítačových centrech, které provádějí buď produkční nebo výzkumné práce v oblasti předpovědí počasí, modelování zemských a klimatických systémů, včetně Meteo France, Německého centra pro výpočet klimatu, španělského AEMet, Královského nizozemského meteorologického ústavu a Plymouth Marine Laboratory ve Velké Británii. Atos je také partnerem ECMWF a dalších národních meteorologických center v evropských projektech ESCAPE2 a ESIWACE2, což jsou modely počasí příští generace.


Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com
Komentáře