Plně autonomně řízená vozidla BMW mají být v sériové výrobě do pěti let

Spolupráce společností BMW, Intel a Mobileye: Lídři automobilového průmyslu, technologií a počítačoví vizionáři spojili síly, aby do roku 2021 uvedli do sériové výroby vozy s autonomním řízením.

Plně autonomně řízená vozidla BMW mají být v sériové výrobě do pěti let


Společnosti BMW, Intel a Mobileye spojily síly, aby z autonomních vozidel a budoucích konceptů mobility učinily skutečnost. Tito tři lídři v oblastech automobilového průmyslu, technologie a počítačové vize se rozhodli spolupracovat na vývoji řešení pro vysoce a plně automatizované řízení automobilů, které by mělo vstoupit do sériové výroby do roku 2021.

BMW bude společně s Intelem a Mobileye vyvíjet nezbytná řešení a inovativní systémy pro vysoce a plně integrované řízení, aby tyto technologie mohly být uvedeny do sériové výroby do roku 2021. Model BMW iNEXT bude sloužit jako základ pro strategii autonomního řízení skupiny BMW a vytvoří základ pro flotily plně autonomních vozidel, a to nejen na dálnicích, ale i v městském prostředí za účelem automatického sdílení jízdy.

Dne 1. července 2016 se zástupci třech partnerů sešli v ředitelství automobilky BMW v Mnichově, aby vyjádřili svůj zájem usilovat o průmyslový standard a definovat otevřenou platformu pro autonomní řízení. Společná platforma bude řešit úrovně 3 až 5 automatizovaného řízení a bude poskytnuta jak automobilkám, tak firmám z jiných průmyslových odvětví, které by mohly profitovat z autonomních strojů a strojů schopných osvojovat si poznatky.

Společnosti se dohodly na stanovení cílů a milníků na cestě k plně autonomním vozům postaveným na společné referenční architektuře. V krátkém horizontu společnosti předvedou autonomní testovací jízdu s vysoce automatizovaným prototypem (Highly Automated Prototype, HAD). V roce 2017 se platforma rozšíří na flotily s rozšířenými testovacími jízdami.

„Dnešní den představuje významný milník pro automobilový průmysl, neboť jsme vstoupili do světa zcela nové mobility. Společně s BMW a Intelem položila Mobileye základy pro technologii budoucí mobility, která umožní plně autonomnímu řízení se stát v několika příštích letech skutečností,“ prohlásil spoluzakladatel Mobileye, předseda správní rady a technologický ředitel společnosti profesor Amnon Shashua.

„Mobileye je hrdá, že může přispět svými zkušenostmi s čidly, lokalizací a řidičskými politikami do projektu plně autonomního řízení, který vzniká v této kooperaci. Zpracování podnětů, jako je naše schopnost pochopit scénu před vozidlem prostřednictvím jediné kamery, bude realizováno na nejnovějším SoC od společnosti Mobileye, který nese označení EyeQ® 5, algoritmy pro fúze pak budou zpracovávány na výpočetních platformách dodaných společností Intel. Vedle toho Mobileye nabídne svou technologii Road Experience Management (REM), jež zajistí přesnou lokalizaci a modelování řidičského výhledu v reálném čase, čímž významně podpoří plně autonomní řízení.“

Intel nabízí komplexní technologické portfolio, které pohání a propojuje miliardy chytrých a připojených zařízení, včetně automobilů. Aby bylo možné zvládnout složité pracovní úkoly vyžadované pro autonomní vozidla v městském prostředí, nabízí výpočetní výkon škálovatelný od procesorů Intel® Atom™ po Intel® Xeon™ a nabízející celkově 100 teraflopů vysoce efektivního výkonu bez nutnosti přepisování kódu.

 


Úvodní foto: © adimas - Fotolia.com
Komentáře