Proč dal Microsoft nejnovější verzi Windows jiný název (2)

Microsoft už začal distribuovat další „feature upgrade“ Windows 10, nazvaný „Windows 10 April 2018 Update“ – s několikatýdenním zpožděním oproti původně očekávanému času.

Proč dal Microsoft nejnovější verzi Windows jiný název (2)


Předchozí díl

Ačkoliv Microsoft používání takovéhoto způsobu pojmenovávání nikdy nevysvětlil, pravděpodobně to bylo namísto jiného numerického označení, jako například OS X nebo 10.x.

Sázkou na datum místo jména Microsoft minimálně zjednodušuje zapamatování, kdy byla daná aktualizace vydána. A to je důležité, protože každý upgrade je podporovaný po omezený čas: 18 měsíců pro Windows 10 Home a Windows 10 Pro, 24 měsíců pro Windows 10 Enterprise a Windows 10 Education.

Microsoft to ovšem v tomto ohledu nejspíš trochu zkomplikoval. Jestliže tedy nebude dřívější označení 1803 změněno (na 1804), nebudou měsíc a rok odpovídat reálnému datu vydání. Které z těchto dat platí pro započetí podpory?

Chytlavá jména jsou passé

I když někteří vývojáři i nadále pojmenovávají každou pravidelně vydávanou aktualizaci, zejména Apple s jeho kalifornskými toponymy po OS X/macOS (po víceméně vyčerpaných zásobách velkých kočkovitých šelem, je tato praxe poměrně výjimečná, zejména u vyspělého softwaru. Překvapivé bylo například to, když Mozilla pojmenovala jednu ze svých aktualizací Firefoxu „Quantum“ (namísto jejího označení výhradně konkrétním číslem verze).

Tím, že Microsoft využíval místo názvu měsíc a rok, osvobodil se od nepraktické neschopnosti iterace, ale stále si ponechal flexibilitu, kterou nabízejí roční období. S tímto druhým zmíněným způsobem by redmondský gigant mohl propást například svůj zářijový cíl pro další podzimní update třeba o měsíc, a dodat kód v říjnu (případně i v listopadu), aniž by kdokoliv pozvedl obočí,.

Teď může očekávané datum vydání minout o tři i více měsíců, jen když aktualizaci označí například „červen 2019“, aniž by se na něj kvůli tomuto pojmenování snesla kritika (nicméně kritika za nečinnost by byla legitimní i nadále).

Pokračování


Úvodní foto: news.microsoft.com
Komentáře