Proč si Intel může dovolit sázet na dlouhodobou pozici v boji o trh mobilních telefonů a chytrých zařízení

Společnost Intel stále ovládá trh serverů o osobních počítačů a postupně proniká i do světa mobilních telefonů. Bude stejně úspěšná i na poli chytrých zařízení připojených do vznikajícího internetu věcí? Bohaté finanční zdroje a usilovný vývoj nových čipů tomu mohou nasvědčovat.

Proč si Intel může dovolit sázet na dlouhodobou pozici v boji o trh mobilních telefonů a chytrých zařízení


 

Generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella se nijak netají svojí vizí pro firmu, kterou řídí: cloud a mobilita na prvním místě. V půlce ledna svoji vizi zveřejnil i generální ředitel Intelu, Brian Krzanich (na titulním obrázku). Jeho slova lze shrnout následovně: „Intel je nejlepší volba pro chytrá zařízení připojená k internetu“. Jinak řečeno, Intel má ambici ovládnout zařízení připojená do tzv. internetu věcí.

Krzanich myslí svá slova vážně. Vysvětlují například udržování těžce ztrátové divize mobilních a komunikačních zařízení při životě a rychlé pokroky ve vývoji miniaturních integrovaných systémů na čipu menších než paměťová karta nebo mince.

I když Intel zbrojí na bitvy o nové trhy, stále si udržuje naprostou dominanci na trhu serverů, na němž nemá skutečného konkurenta a kde loni meziročně zvýšil své výnosy o čtvrtinu na 4,1 miliardy dolarů. Pro srovnání, jeho nejbližší konkurent, AMD, má na trhu serverových procesorů méně než 10% podíl. Dalším pilířem úspěchu Intelu jsou osobní počítače, zejména notebooky a tablety.

Pro Intel to vše znamená trvalý a jistý zdroj zisku, z nějž může financovat jiné aktivity. Zatím sice nedokáže konkurovat výrobcům čipů pro mobilní telefony – především společnosti Qualcomm, která je na trhu čipů pro chytré telefony tím, čím je Intel na trhu serverů – avšak usilovně pracuje na vývoji procesoru s integrovaným radiovým modulem.

Zatím je těžké předpovídat, zda Intel ovládne i mobilní zařízení a internet věcí stejně jako ovládl svět serverů a osobních počítačů. Jisté je, že má dostatečné zdroje na vývoj čipů, které zákazníci požadují. Zda budou chytrá zařízení připojená k internetu s procesory Intel fungovat nejlépe nelze v tuto chvíli tvrdit, ale je téměř jisté, že budou fungovat minimálně velmi, velmi dobře.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Intel uvolní novou komunikační platformu pro kvadruplegiky jako open source
Otevřený přístup k nové platformě může pomoci lidem postižených MND a kvadruplegií. Těch jsou na světě 3 miliony.
→ Intel Core i7-5960X: první osmijádrový procesor pro desktopy
Nekompromisní výpočetní výkon procesoru Intel Core i7-5960X Extreme Edition díky 16 vláknům a podpoře paměti DDR4 ve spojení s čipsetem X99. Potěší především hráče.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.


Úvodní foto: Brian Krzanich (CEI, Intel) prezentuje minipočítač Edison
Komentáře