Server, spuštěný roku 1993, stále běží

Roku 1993 se rozdělilo Československo, byl vydán systém Windows NT 3.1 nebo Jurský park, v USA začínal vládnout Bill Clinton a Phil Hogan, IT aplikační architekt, rozjel zcela nový server od Stratus Technologies.

Server, spuštěný roku 1993, stále běží


Za těch 24 let se hodně změnilo, jedna věc ale nikoliv: server od Stratusu stále funguje a Hogan, který pracuje u výrobce ocelových produktů v americkém Michiganu, ho stále udržuje.

Jde o server fault-tolerantní, což znamená, že jeho hardwarové komponenty jsou redundantní. V průběhu let sice byly nahrazeny nějaké diskové jednotky, zdroje a další komponenty, nicméně Hogan odhaduje, že systém je skoro z 80 procent původní.

„Nikdy nespadl sám od sebe kvůli chybě, kterou by nedokázal zvládnout,“ řekl Hogan. „Dokonce si nemůžu vzpomenout ani na případ, kdy bychom měli neplánovaný výpadek.“

Je to slavný server. V roce 2010 firma Stratus organizovala soutěž, jejímž cílem bylo identifikovat server vlastní výroby, který běží nejdéle. Hoganův tehdy 17letý server byl vítězem.

Systém běží na starší verzi vlastního operačního systému firmy Stratus VOS, který podle Hogana nebyl aktualizován od počátku tisíciletí. „Je extrémně stabilní,“ řekl.

Jeho společnost nemá s firmou Stratus smlouvu o údržbě, a Hogan je schopen kupovat součástky od třetí strany. Přesto Stratus tvrdí, že součástky pro tento server ještě pravděpodobně má ve skladu.

Server měl být v průběhu let už několikrát nahrazen, ale změny obchodního cyklu a další neplánované události plány zhatily. Pomohlo také to, že uživatelé si nestěžovali.

Ačkoliv má systém rozhraní řízené znaky, podobné starým systémům se zelenými obrazovkami, vyhovuje podle Hogana uživatelům jeho spolehlivost, a obrazovky jsou vlastně docela jednoduché.

Od zmíněné soutěže v roce 2010 se sice Stratus dozvěděl o dalších více než 20letých systémech, ale je pravděpodobné, že Hoganův server je stále tím nejstarším.

Fault-tolerantní systémy Stratusu se používají ve zpracování plateb, telekomunikacích a zpracování kreditních karet, ale také ve výrobě, energetice a dalších vertikálách. Stratus vyrábí systémy podporující platformy Windows, Linux, VMware a VOS.

Konec Hoganovu serveru se však blíží. Jeho firma – Great Lakes Works – je nyní součástí firmy US Steel, a to na základě transakce dokončené v roce 2015. V té chvíli odejde Stratus do „křemíkového nebe.“

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: CIO.com
Komentáře