Sigfox: Nová bezdrátová síť s pro internet věcí s globálním dosahem se bude testovat v Česku

T-Mobile a Blue Cell Networks ve spolupráci se společností Sigfox zahajují v České republice pilotní provoz bezdrátové sítě určené pro tzv. internet věcí. Testování bude probíhat na několika vysílačích operátora v Praze a na základě jeho výsledku se partneři rozhodnou, zda sítí Sigfox postupně pokryjí celou Českou republiku.

Sigfox: Nová bezdrátová síť s pro internet věcí s globálním dosahem se bude testovat v Česku


„V internetu věcí vidíme budoucnost – prakticky kterékoliv zařízení nebo předmět bude moci vysílat informace přes internet, což povede k usnadnění a zefektivnění celé řady činností každodenního života,“ říká Milan Hába, ředitel inovací v T-Mobile, a dodává: „Ve spolupráci s Blue Cell Networks proto přinášíme do České republiky Sigfox jako jedno z celosvětově nejlepších a v zahraničí osvědčených řešení pro internet věcí.“ 

Na rozdíl od systémů, které jsou stále ve fázi vývoje, poskytují úzkopásmové technologie Sigfox pro připojování zařízení oboustrannou konektivitu s velmi dlouhým dosahem a vysokou kapacitou. Síť doplňuje stávající širokopásmové mobilní systémy určené pro potřeby datově náročných chytrých telefonů a dalších mobilních přístrojů. Sigfox se instaluje na standardní mobilní vysílače a umožňuje ekonomický a energeticky úsporný přenos malých datových objemů na dlouhé vzdálenosti. Tím odstraňuje bariéry pro širokou implementaci řešení internetu věcí a M2M a zásadně prodlužuje životnost baterie a připojených zařízení.

T-Mobile a Blue Cell Networks v průběhu pilotního provozu vyzkouší technologické a praktické možnosti řešení Sigfox, zejména kvalitu pokrytí základnových stanic a prostup signálu do budov. Testování bude probíhat s reálnými zařízeními v reálném prostředí (půjde například o sledování železničních vagónů, monitoring volných parkovacích míst a řadu dalších aplikací).

Po zhodnocení výsledků pilotu se T-Mobile, Blue Cell Networks a Sigfox rozhodnou, zda sítí pokryjí celé území ČR. První výsledky testování operátor a jeho partneři oznámí během letních prázdnin, kdy také předvedou jednotlivé aplikace naživo. Infrastruktura Sigfox je plánována jako globální, to znamená, že zařízení budou fungovat ve všech zemích, kde tato síť poběží. Vzhledem k tomu, že se jedná o jediného poskytovatele, termíny jako roaming se zde neuplatní. Uživatelé by měli mít možnost svá IoT zařízení bez další administrativních a finančních komplikací provozovat i v zahraničí.

Sigfox je unikátním poskytovatelem celulární konektivity dedikované pro internet věcí a M2M komunikaci. Globální síť Sigfox je rozšiřována prostřednictvím partnerského programu Sigfox Network Operator s momentálním pokrytím přes 1,5 milionu kilometrů čtverečních. Společnost sídlí ve Francii ve městě Labège a má pobočky v San Franciscu a v Madridu.

Síť Sigfox se provozuje v nelicencovaném pásmu 868 MHz (resp. 915 MHz v USA a v zámoří). Při komunikaci se vyměňují datové pakety o délce pouhých 12 bajtů, o šifrování se stará čip modemu. Zařízení je neadresovatelné, případnou obousměrnou komunikaci si vyžádá zařízení. Zařízení tedy nemusí být v režimu příjmu nebo vysílání trvale - u některých aplikací může k výměně dat dojít třeba 1x za den. Tento způsob fungovaní šetří napájecí zdroj, počítá se zařízeními, která mohou být v provozu po dobu životnosti baterie, tedy až 10 let. Některé aplikace se dokonce mohou bez tradičního (chemického) napájecího článku obejít - energii mouhou čerpat z všudypřítomného elektromagnetického smogu.

Zásadní informací ovšem je cena, která bude mnohem nižší, než je dnes u běžných zařízení M2M s technologií GSM. Čipy jsou korunová záležitost, cenu zařízení budou určovat spíše senzory, napájení a mechanická konstrukce. Podmínky předplatného (cena za provoz v datové síti) zatím nebyly specifikovány, ale podle příkladů, které zatím běží v zahraničí, mohou pro uživatele představovat třeba jen desítky korun ročně. Počítá se především s B2B modelem, kdy zákazníky systému budou poskytovatelé IoT řešení; ti budou svým koncovým zákazníkům prodávat zařízení a s nimi spojené aplikace, využívající síť Sigfox.


Úvodní foto: T-Mobile
Komentáře