Smlouva s ARM pomůže Intelu nalákat Apple na kontrakt s čipy

Pravděpodobnost, že Apple využije továrny Intelu pro výrobu čipů pro iPhony a iPady, se právě raketově zvýšila.

Smlouva s ARM pomůže Intelu nalákat Apple na kontrakt s čipy


Intel v úterý rozšířil možnosti své výroby zakázkových čipů na modely založené na architektuře ARM. Na té staví high-endové čipy Applu série A, které jsou využívány v iPhonu a iPadu. Intel nabídne nejmodernější výrobní schopnosti 10nanometrového procesu, což by pro Apple mohlo být atraktivní.

Patrick Moorhead, analytik Moor Insights and Strategy tvrdí, že smlouva mezi ARM a Intelem zvyšuje pravděpodobnost, že by Apple využíval Intel pro část výroby svých produktů.

Již dříve se spekulovalo, že se Apple ve svých budoucích smartphonech chystá využívat modemy Intelu. Expanze Intelu by firmě mohla pomoci zaměstnat své továrny naplno, což zejména v poslední době, kdy se snižovaly dodávky čipů pro PC i mobilní zařízení, příliš neplatilo.

První 10nm čipy Intelu se do reálných zařízení začnou dostávat v příštím roce. Start výroby čipů založených na ARM technologiích je podle ARM naplánován na čtvrtý kvartál 2017.

Ńa čipech postavených na ARM technologiích od společností typu Qualcomm, MediaTek či Allwinner je v dnešní době postavena většina mobilních zařízení. Veškeré tyto společnosti by otázky výroby mohly nově řešit právě s Intelem.

ARM se pro účely kontraktu s Intelem rozhodlo otevřít své patentované řešení Artisan, které tvoří základní stavební kameny výroby jeho čipů Intelem. Ten navíc bude schopen vyrábět součástky s využitím nejnovější 64bitové architektury ARMv8.

Dnešní čipy ARM jsou zpravidla vyráběny v továrnách Samsungu, GlobalFoundries či TSMC, které se, co se výroby týče, přibližují k Intelu, ale zatím jej nedohnaly. Intel je v některých technologiích o generaci dále, například v 3D tranzistorech.

Intel původně využíval své kapacity na výrobu vlastních čipů. Smluvní zakázkové výrobě otevřel dveře v roce 2010, a nyní vyrábí čipy pro společnosti typu LG, Achronix či Netronome.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: © Anthony Sacco - Fotolia.com
Komentáře