Synaptics věří, že uživatelé chtějí rejdit prstem po mezerníku

Společnost Synaptics, přední světový výrobce dotykových ovladačů (touchpadů) přichází s inovací v ovládání počítačů. Ke klasické klávesnici, myši, touchpadu, trackpointu, hlasu, gestům, pohybům oka přidává nový způsob, a to přejíždění prstem po mezerníku na klávesnici. Její SmartBar je již k zakoupení a společnosti jako Thermaltake již začaly klávesnice s vestavěným dotykovým mezerníkem dodávat na trh.

Synaptics věří, že uživatelé chtějí rejdit prstem po mezerníku


Společnost Synaptics oznámila, že její technologie dotykového ovládání v mezerníku klávesnice bude pod názvem SmartBar k dispozici v herních klávesnicích značky Thermaltake i dalších. Vzhledem k tomu, že společnost Synaptics vynalezla touchpad, není divu, že přichází s dalšími inovacemi – hodlá dokonce zabudovat dotykovou plošku do každé jednotlivé klávesy.

Společnost Synaptics vydělala jmění na noteboocích a nyní se snaží proniknout i do oblasti stolních počítačů. Podle slov jejích představitelů je rozšíření jejích dotykových a biometrických technologií přirozeným krokem snahy zdokonalovat ovládání strojů člověkem.

SmartBar funguje jako sekundární touchpad, nikoli jako náhrada za obvyklou dotykovou plochu. Na dotykovém mezerníku lze používat i některá gesta známá z plnohodnotných touchpadů – zmenšování a zvětšování oken, posun stránky a další. Jiná gesta jsou speciální, například rychlé procházení otevřených oken nebo položek nabídky.

Problém je, že pro člověka zvyklého na práci s dnešní běžnou klávesnicí působí dotykový mezerník nepřirozeně. Podle prvních zkušeností například hrozí, že si uživatel nechtěným dotykem přesune kurzor nebo přepne okno, ve kterém právě pracuje – stává se to u běžných touchpadů, natož u ovladače v těsné blízkosti ostatních kláves. Může to být jeden z důvodů, proč tuto technologii zavádí obskurní značky jako ThermalTake a velcí výrobci se k novince staví zdrženlivě. Uvidíme, s čím ještě Synaptics přijde, ale zatím to vypadá jako řešení, které hledá svůj problém.


Úvodní foto: © pressmaster - Fotolia.com
Komentáře