Udávání na BSA: miliardový byznys

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance (BSA) tvrdí, že potenciál odměn pro „lovce pirátů“ v ČR představuje přibližně miliardu korun. BSA již začala vyplácet oznamovatele: první trojice získá dohromady 120.000 Kč.

Udávání na BSA: miliardový byznys


Protipirátská organizace BSA začala vyplácet odměny. „Informátoři nám pomohli odhalit a vymoci náhradu škody prozatím ve třech firmách, kde policie zjistila nelegální software v celkové hodnotě přesahující milion korun. Dopadené firmy podnikají v oblasti strojírenství a služeb v Praze a Brně. Informátorům bude vyplacena celková odměna přesahující 120.000 korun. Další desítky případů se řeší či jsou před uzavřením,“ říká Jan Hlaváč, zástupce BSA, která sdružuje významné představitele komerčního softwaru, například firmy Adobe, Autodesk nebo Microsoft.

Kampaň na nábor placených udavačů, které BSA ozačuje jako lovce pirátů, začala letos v dubnu. Sama BSA uvádí, že se díky ní podařilo získat více než sto kvalitně doložených případů nelegálního užívání softwaru ve firmách. „Vyplácíme 10procentní podíl ze zaplaceného odškodnění, a to ve výši až 300 tisíc korun. Odměnu oznamovatel obdrží až v okamžiku úspěšného vyřešení případu, tedy zaplacení náhrady škody,“ říká Jan Hlaváč. Přistižené firmy mají většinou od 5 do 150 zaměstnanců a podnikají v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury. Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec).

Podle údajů BSA je téměř každý třetí program v Česku je nelicencovaný. Softwarové firmy tím mají přicházet ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun.

Průměrná náhrada škody: 390.000 korun

Firmy stíhané za užívání nelegálního softwaru v průměru zaplatí poškozeným výrobcům softwaru 390.000 korun. Nejvyšší kompenzace se doposud pohybovala pod jedním milionem korun. „Lovci pirátů mohou na odměnách získat teoreticky přes miliardu korun. Potenciální výše náhrady škody nelicencovaného softwaru se v Česku totiž odhaduje na více než 10 miliard korun,“ shrnuje Jan Hlaváč.

Výrobci softwaru mohou požadovat náhradu škody či vydání bezdůvodného obohacení vzniklého nelegálním užíváním softwaru, a to až ve výši dvojnásobku jeho hodnoty. Pokud nelegální uživatel chce software i nadále užívat, musí si jej koupit, protože zaplacení kompenzace softwarovým firmám neznamená legalizaci nelicencovaného softwaru.

Čtěte také:

→ BSA posílá obsílku kvůli softwarovému pirátství na 10.000 firem
Aliance pro potírání protipirátského softwaru tvrdí, že Českem se šíří padělky vydávané za legální software. Rizikové jsou neutorizované zdroje, kde více než tři čtvrtiny softwaru jsou bez platné licence.
→ BSA opět agresivně chrlí obsílky. Tentokrát i do státní správy
V těchto dnech podle tiskového prohlášení organizace BSA obdrží několik tisíc tuzemských zdravotnických zařízení a orgánů veřejné správy či místní samosprávy poštovní obsílku s upozorněním na možné užívání nelegálního softwaru.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+


Úvodní foto: Fotolia © ktsdesign
Komentáře