Upozornění pro podniky: vydání dlouhodobého „releasu“ Windows 10 odloženo na rok 2021 (1)

Tříletá proluka mezi současnou verzí – Windows 10 Enterprise LSTC 2019 – a tou příští bude pro nejkonstantnější edici Windows 10 tou zatím nejdelší.

Upozornění pro podniky: vydání dlouhodobého „releasu“ Windows 10 odloženo na rok 2021 (1)


„Příští vydání LSTC lze očekávat v roce 2021,“ napsal v příspěvku na blogu Microsoftu z 21. května Joe Lurie, manažer produktového marketingu.

V současnosti je zatím poslední verzí Windows 10 Enterprise LSTC 2019, kterou Microsoft uvedl v listopadu 2018. LSTC 2019 je postavena na loňském podzimním feature upgradu Windows 10 Enterprise 1809.

Tříletá proluka bude u této stabillní edice Windows přitom tou nejdelší. První LTSC debutovala v červenci 2015, ta druhá o třináct měsíců později a třetí 27 měsíců poté. Microsoft tvrdí, že novou LTSC edici bude vydávat každé dva až tři roky, ačkoliv jeho chování tomu ne vždy odpovídá.

LTSC – varianta dříve označovaná jako LTSB (Long-Term Servicing Build, tedy „dlouhodobě obsluhovaný build) – obchází pravidelné půlroční aktualizace, které přidávají nové funkce a upravují uživatelské rozhraní. Namísto toho uživatelé téhle verze dostávají jen bezpečnostní aktualizace.

Potřebu LTSC uznal Microsoft ve chvíli, kdy jeho korporátní zákazníci začali protestovat proti zrychlujícímu se tempu aktualizací Windows 10. Podniky chtěly mít i nadále možnost zůstat u tempa tradičního, při kterém byl zhruba každé tři roky představován nový operační systém, ale zároveň v mezičase dostávat potřebné bezpečnostní záplaty. Dlouhodobá verze byla původně prezentována jako neměnný kód, který měl být podporován po dobu 10 let, jako u Windows 7, a ne jen po 18 až 30 měsíců, jako tomu je u ostatních SKU Windows 10.

Podpora pro LTSC byla dokonce rozdělena na dvě „pětiletky“, Mainstream a Extended, které jsou pro Windows a další software od Microsoftu zásadní. Například Windows 10 Enterprise LTSC 2019 by měla být podporována do 9. ledna 2024 v mainstreamové variantě a následně do 9. ledna 2029 v prodloužené formě.

Pokračování


Úvodní foto: © Ljupco Smokovski - Fotolia.com
Komentáře