Ve světě superpočítačů dominuje Linux

TOP500 je pravidelně a dvakrát ročně zveřejňovaný žebříček pěti set nejvýkonnějších počítačů světa. Celých 97,4 % z celkového výkonu procesorů v žebříčku je přitom poháněno operačním systémem Linux.

Ve světě superpočítačů dominuje Linux


Ostře sledovaný a respektovaný přehled pěti set nejvýkonnějších počítačů světa je pravidelně publikován dvakrát ročně (v červnu a v prosinci) na webu top500.org. Letos byl přehled uveden 18. června ve spojitosti s úvodní ceremonií mezinárodní konference na téma superpočítačů v německém Lipsku. Při pohledu (nejen) na aktuální žebříček a kolonku používaných operačních systémů je evidentní, že v této oblasti panuje naprostá nadvláda Linuxu.

Deset nejrychlejších superpočítačů světa běží na nějaké variantě operačního systému Linux a chceme-li narazit na něco jiného, musíme zrakem sklouznout dokonce až na 44. pozici, kterou opanoval systém běžící na unixovém OS IBM AIX.

Neuvěřitelných 476 z celkových 500 superpočítačů běží na operačním systému Linux, což odpovídá 95,2 procenta. Pokud se na tento poměr zaměříme z pohledu procesorového výkonu, dominuje Linux s 97,4 % ještě více. Windows v žebříčku sice nechybí, běží však jen na třech superpočítačích. Nejrychlejší systém s OS Windows HPC 2008 je umístěn v Číně a nachází se na 187. místě přehledu. Microsoft se svým operačním systémem tak sice vládne v oblasti desktopů, ve světě supervýkonných počítačů však hraje druhé housle a sklání se před Linuxem.

Nejrychlejší je čínská „Mléčná dráha“

Nové vydání přehledu TOP500 přineslo změnu na nejvyšší příčce, obsadil ji superpočítač Tianhe-2 (Tíanhe znamená v překladu mléčná dráha), který byl vyvinut čínskou National University of Defense Technology a koncem roku bude přemístěn do národního centra superpočítačů v Kantonu. Systém je využíván pro potřeby výzkumu a v testu hrubého výkonu exceluje s rychlostí 33,86 biliard operací za sekundu (druhý superpočítač v žebříčku „Titan“ nabízí „jen 17,59 petaflop/s, třetí „Sequoia“ pak 16,32 petaflop/s).

„Vítězný“ Tianhe-2 nabízí konfiguraci s úchvatnými 3 120 000 procesorovými, respektive grafickými jádry. Superpočítač je tvořen 32 tisíci 12jádrovými serverovými procesory Intel Xeon E5-2692 taktovanými na 2,2 GHz (IvyBridge), což dělá 384 000 jader, a výpočetními kartami Xeon Phi 31S1P. Odpovídajícím způsobem je pak úctyhodná také spotřeba čínského behemota: 17,8 MW. Zatímco samotný superpočítač využívá výkonných serverových procesorů Intel, propojovací infrastruktura, síťová konektivita či řídící subsystém pak běží na čínských procesorech. Více informací naleznete na stránkách samotného přehledu top500.org.

 


Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com
Komentáře