Vodafone nečeká na aukci a pokryje český venkov rychlým internetem LTE

Vodafone nečeká na aukci nových kmitočtů - tam, kde dosud není 3G pokrytí, použije technologii LTE v pásmu GSM 900 MHz. Projekt nazval Turbo Internet.

Vodafone nečeká na aukci a pokryje český venkov rychlým internetem LTE


Vodafone slíbil pokrýt do března 2014 polovinu obyvatel rychlým internetem a do konce roku prakticky celé Česko. V místech, kde dosud nemá rychlý internet na technologii 3G, použije část pásma 900 MHz pro připojení pomocí LTE. Vodafone tedy využije stávající kmitočty, které má k dispozici, a nemusí čekat na výsledek tendru o nové kmitočty, které budou v pásmu 800 MHz.

„Naším cílem je zpřístupnit mobilní vysokorychlostní internet co nejrychleji co největšímu množství zákazníků. Proto LTE technologií začneme pokrývat menší města a venkov, kde v současné době rychlý mobilní internet zcela chybí,“ uvedla Tanja Richter, viceprezidentka pro technologie Vodafonu.

Vodafone se tedy zjevně rozhodl převzít iniciativu a začít nabízet extenzivně služby LTE sítí ještě před vyhlášením tendru. Investice ovšem nepřijdou nazmar, i když získá nové kmitočty v pásmu 800 MHz. Použije pro ně stejnou infrastrukturu.

Mobilní operátoři dosud tvrdili, že plošné pokrytí vysokorychlostním internetem není možné bez nových kmitočtů. Vodafone ale ukázal, že to jde, ale má to řadu úskalí.

Především pásmo na stávajících kmitočtech má rej šířku  2x3 MHz, zatímco u nových kmitočtů se počítá s 2x10 MHz. To omezuje rychlost i objemy dat, kterých bude možné reálně dosáhnout. Dosavadní praktické experimenty ukazují na možnost připojení praktickou rychlostí až 15 Mbit/s. To je srovnatelné s tím, čeho dosahují stávající sítě 3G. V každém případě přes technologii LTE stále nepůjde o sítě kategorie 4G, u nichž se předpokládá rychlost 1 Gbit/s.

Vyhradit část pásma ze stávajícího GSM provozu na mobilní připojení je možné jen v místech se slabším provozem, jinak by chyběla kapacita sítě zase pro hovory. Naštěstí v těchto oblastech je zase k dispozici stávající síť 3G, proto bude plošné pokrytí vytvořeno kombinací obou technologií. Vyhrazení části GSM pásma na mobilní připojení má také jednu infastrukturní podmínku, a tou je hardware ve vysílačích. Tím Vodafone disponuje, protože má tzv. softwarově definované vysílače, které mohou mít své role naprogramovány, a tak mohou obsloužit podle potřeby hovory nebo mobilní připojení.

Využití celoplošného připojení Turbo Internet od Vodafonu budou moci využít jen zákazníci, kteří mají podporu jak 3G (pro připojení ve městech) tak LTE (pro připojení na venkově), a to pro LTE v pásmu 900 MHz. To by měla splňovat většina novějších přístrojů. Pro využití Turbo Intenetu nebude potřeba měnit smlouvu, stačí současné datové tarify.

Čtěte také:
→ Telefónica neuspěla s pokusem zastavit aukci kmitočtů
→ Deloitte: Prodej smartphonů raketově roste, do kurzu se dostává také LTE

G+


Úvodní foto: © twobee - Fotolia.com
Komentáře