Windows 7 se vzdaly svého majoritního podílu

Systém Windows 7 spadl pod hranici 50% uživatelského podílu na počítačích s Windows a vzdal se tak svého majoritního podílu.

Windows 7 se vzdaly svého majoritního podílu


Je ironií, že je pád Windows 7 dobrou zprávou pro Microsoft, který chce, aby se jeho zákazníci co nejdříve přesunuli na novější Windows 10.

Podle analytické firmy Net Applications spadl globální uživatelský podíl Windows 7 v listopadu o 3,5 procentního bodu a systém tak tento měsíc zakončil na 43,1 %. Listopadový pokles tak byl pro OS z roku 2009 nejprudší v historii.

Když do výpočtů zahrneme pouze osobní počítače s Windows, pak na Windows 7 běželo 48,8 % z nich s meziměsíčním poklesem o 2,6 procentního bodu. (Procento je v tomto případě vyšší, protože na Windows běží 88,4 % všech systémů na světě, nikoliv 100 %; zbytek běží na macOS nebo některé verzi Linuxu.

Podle čísel Net Applications se tak stal listopad prvním měsícem od vrcholu Windows 7 v polovině roku 2015, kdy se systému nepodařilo tvořit více než polovinu mezi všemi edicemi Windows.

Pád by nicméně nebyl tak dramatický, kdyby firma Net Applications nepřepracovala svoje metodiky. Ve zprávě, která se objevila na jejím obnoveném webu, firma vysvětluje, že přepsala „celou svou […] infrastrukturu, aby tak reagovala na zavádějící data.“

Viníkem zkreslených dat byli podle Net Applications boti, což jsou softwarové automaty, které na webu napodobují lidi a zpravidla je nasazují kyberzločinci, aby posílili provoz na webech a vydělávali tak na proklicích z reklam a podobně.

Z dat podle nové metodologie Net Applications lze vyčíst, že Windows 7 klesají rychleji, než jsme očekávali. Uživatelský podíl systému za říjen tak podle očištěných dat činil 43 % neboli o 3,6 procentního bodu méně než podle dat zkreslených boty. To samé platí pro červenec, kdy nové číslo (bez botů) dosahovalo 46,1 %, oproti 48,6 % s boty.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: Screenshot Windows 7
Komentáře