Windows v číslech: desítkám se podařilo překonat sedmičky (1)

Trvalo to tři a půl roku, ale Windows 10 se to nakonec podařilo – získat větší podíl než Windows 7. V současnosti desítky využívá 45,5 % počítačů běžících na Windows.

Windows v číslech: desítkám se podařilo překonat sedmičky (1)


Podle analytické firmy Net Applications získaly Windows 10 v prosinci 1,1 procenta na uživatelském podílu a vyskočily na 39,2 % ze všech osobních počítačů, respektive 45,5 % ze všech počítačů běžících na Windows.

Windows 7 pak v uplynulém měsíci ztratily dva procentní body, což je čtyřnásobek listopadové ztráty a největší měsíční propad za více než rok. Windows 7 ukončily rok 2018 s podílem 36,9 % ze všech osobních počítačů a 42,8 % počítačů s Windows.

Okamžik, kdy Windows 10 nahradily sedmičky – tedy bod zlomu – přišel o měsíc později, než Computerworld předpovídal před dvěma měsíci. S využitím průměrného měsíčního pohybu každého z obou operačních systému předpověď hovořila o bodu zlomu v listopadu. K tomu však nedošlo. Předpovědi však byly pravidelně anulovány proto, že se desítkám nepodařilo splnit očekávání růstu; například v lednu 2018 byl bod zlomu odhadován na srpen.

Podle Computerworldu tak bod zlomu pro Windows 7 nastal pozdě. Poslední velká migrace – z Windows XP na Windows 7 – dosáhla bodu zlomu v srpnu 2012, čili 20 měsíců před odchodem XP „do důchodu“ (v dubnu 2014). Bod zlomu u desítek nastal méně než 13 měsíců před ukončením podpory Windows 7, které je aktuálně naplánováno na 14. ledna 2020.

Ve chvíli, kdy skončí podpora Windows 7, měl by tento systém běžet na něco málo přes 36 % všech PC s Windows, zatímco Windows 10 poběží na 55 %. První číslo – předpokládaný uživatelský podíl Windows 7 v době ukončení podpory – oproti předpovědi z počátku prosince pokleslo (tehdy činilo rekordních 40 %), a to kvůli prosincovému návratu staršího z obou systémů k propadu.

Pro srovnání – Windows XP měly v době ukončení podpory 29% podíl na všech počítačích s Windows.

Pokračování


Úvodní foto: PCWorld.com
Komentáře