Windows v číslech: desítkám se podařilo překonat sedmičky (2)

Trvalo to tři a půl roku, ale Windows 10 se to nakonec podařilo – získat větší podíl než Windows 7. V současnosti desítky využívá 45,5 % počítačů běžících na Windows.

Windows v číslech: desítkám se podařilo překonat sedmičky (2)


Předchozí díl

Šest měsíců po ukončení podpory Windows 7 bude tento systém stále běžet na zhruba 32 až 33 % všech PC s Windows. V té době bude podíl Windows 10 tvořit okolo 59 %. Jinými slovy, v té době bude spousta počítačů běžet na v té době zastaralých sedmičkách bez bezpečnostních aktualizací.

Microsoft nabídne dočasné řešení podnikům běžícím na Windows 7 Professional nebo Windows 7 Enterprise – tzv. Windows 7 Extended Security Updates (ESU), představené v září 2018 – za cenu, která bude každý rok (po dobu maximálně tří let) výrazně růst.

Dokonce i přes bezplatný upgrade na Windows 10 v průběhu prvních 12 měsících po vydání nebyl tento operační systém schopen držet krok s mírou přijetí Windows 7 o šest let dříve.

V průběhu první tří úplných kalendářních let po debutu Windows 7 – 2010, 2011 a 2012 – přidal tento OS 16, 15 a 8 procentních bodů ke svému celkovému podílu, čili celkově 39 procent uživatelského podílu.

Windows 10 však v průběhu prvních tří celých let (2016, 2017 a 2018) přidaly na podílu jen 14, 9 a 6 procentních bodů (celkem 29). Windows 10 tak nikdy nedosáhly úrovně růstu svého předchůdce, ať už v rámci jednoho roku nebo celkově. A v porovnání s Windows 7 si desítky nebyly schopny udržet vysoké objemy růstu; ve druhém roce jejich růst dramaticky zpomalil a ve třetím roce opět nedosáhl úrovně sedmiček.

Zdá se tedy, že sedmičky o svou popularitu jen tak nepřijdou. Kromě extenzivního sběru telemetrických dat u Windows 10 je to možná dáno i tím, že právě u desítek je velká pravděpodobnost, že se z nich stane WaaS – tedy Windows jako služba. Což by znamenalo, že i přes jejich původně bezplatné šíření na ně bude zavedeno předplatné. A lidé k nim začnou ve velkém hledat alternativy.

Zdroj: Computerworld


Úvodní foto: CIO.com
Komentáře