Windows v číslech: desítky rostou, sedmičky naopak (3)

Vzhledem k tomu, že společnost Microsoft již nepodporuje systém Windows 7, začali uživatelé v lednu přecházet na systém Windows 10 ve větším počtu.

Windows v číslech: desítky rostou, sedmičky naopak (3)


Předchozí díl

„Kvůli změnám uživatelského agenta v iPadOS 13 byly iPady identifikovány jako zařízení MacOS,“ napsala kalifornská společnost na své webové stránce. "Tato změna se šířila postupně od září do prosince a vyžadovala úpravu dat v tomto časovém rámci."

Chybným započtením iPadů běžících na iPadOS 13 mezi Macy tak Net Applications nadhodnotili podíl macOS. Rozdíly mezi tehdejšími údajnými podíly a podíly upravenými tak, aby z nich byla odstraněna data iPadOS, byly značné. Například v prosinci společnost Net Applications navýšila podíl uživatelů macOS na 11,1%; upravený podíl za tento měsíc? 9,2%.

Od září do listopadu byly rozdíly upravených podílů MacOSu a těch reálných podobné. Listopadových 11,6% (v té době hlášeno) kleslo na 9,7 % (po vyloučení iPadOS); z říjnových 11% se stalo 9,2 %; a zářijových 11,6% kleslo na 9,4 %.

V lednu pak macOS přidal šest desetin procentního bodu a vyšplhal na 9,7 %.

A protože je podíl nulovým součtem, což znamená, že nikdy nejde o více ani méně než 100 procent, pak když bylo macOS nesprávně přidáno, dostaly Windows naopak neférový zásah. Úprava macOS směrem dolů odstraněním iPadOS pak zvýšila celkový podíl Windows. A tak za prosinec vystoupal systém od Microsoftu z 86,8 % (jak bylo původně hlášeno) na 88,7 % (po úpravě); v listopadu vystoupal z 86,1 % na 87,7 %; za říjen se změnil z 86,8 % na 88,5 %; a v září rostl z 86 % na 87,8 %.

V průběhu ledna se pak Windows propadly o šest desetin procentního bodu na 88,1 %.

Chyba vzniklá okolo iPadOS, z níž vyplývala i chybná čísla pro macOS a Windows, si vyžádala i úpravy u jednotlivých verzí Windows. (Navýšení celkového čísla muselo být odněkud.) Nová čísla tak například ukázala, že v říjnu Windows 10 vyrostly o 2,7 procentního bodu; v listopadu se růst zmírnil, aby se v prosinci nakonec úplně zastavil, načež v lednu vystřelil do výšin.

Zdroj: Computerworld.com

 


Úvodní foto: Minerva studio - Fotolia.com
Komentáře