Windows v číslech: desítky ustupují, sedmičky odolávají (1)

Podíl Windows 10 v září neočekávaně poklesl, naopak Windows 7 se dařilo, čímž se posunul bod zlomu, kdy novější systém co do podílu překoná ten starší.

Windows v číslech: desítky ustupují, sedmičky odolávají (1)


Podle kalifornské analytické firmy Net Applications ztratily Windows 10 v průběhu září čtyři desetiny procentního bodu, což znamená, že nyní běží na 37,4 % všech osobních počítačů, respektive na 42,8 % PC s Windows. (Druhé číslo je vyšší, protože ne všechny počítače běží na Windows; v září činil jejich podíl na celku 87,6 %. Zbytek jsou macOS, Linux či ChromeOS.)

Zářijový propad byl jedním z pouhých pěti zaznamenaných v průběhu 38 měsíců od uvedení novějšího OS v polovině roku 2015. Nárůst podílu Windows 10 byl mnohem běžnější, s průměrem 0,8 procentního bodu měsíčně. Ve všech předchozích případech, kdy Windows 10 o svůj podíl přišly (mimo jednoho), byl propad v následujícím měsíci ihned zvrácen.

A právě to se nejspíš stane i v říjnu.

Za měsíc září se však růst Windows 10 pozastavil a naopak Windows 7 se vyšvihly nahoru. Stárnoucí (ale stále funkční) operační systém vyskočil o šest desetin procentního bodu na 40,9 % všech osobních počítačů a 46,7 % ze všech PC běžících na Windows.

Bod zlomu – čili okamžik, kdy na Windows 10 poběží větší podíl ze všech PC s Windows než na Windows 7 – se nyní odhaduje na prosinec. Alespoň to tak spočítal Computerworld na základě průměrného měsíčního pohybu obou systémů. Teprve před měsícem byl ovšem bod zlomu odhadován už na říjen.

Onen zlom samozřejmě nebude znamenat konec Windows 7 ani stoprocentní využívání Windows 10. Trendy pro oba operační systémy nyní naznačují, že v lednu 2020, kdy Windows 10 dosáhnou konce standardní podpory, poběží Windows 10 na 57 % všech systémů s Windows, zatímco 38 % jich bude stále běžet na Windows 7. Vzhledem k výše popsanému netypickému poklesu desítek se tato čísla oproti odhadům z předchozího měsíce posunula, a to v prvním případě dolů a ve druhém nahoru.

Pokračování


Úvodní foto: © Serg Nvns - Fotolia.com
Komentáře