Windows v číslech: explozivní nárůst podílu Windows 10 (2)

Operační systém Windows 10 sice v únoru ztratil část podílu a dařilo se hlavně Windows 7, nicméně v březnu to „desítky“ nabraly zpět a zaznamenaly největší nárůst uživatelského podílu od srpna 2015.

Windows v číslech: explozivní nárůst podílu Windows 10 (2)


Předchozí díl

Nová předpověď – založená na 12měsíčním průměrném pohybu operačního systému – stanovuje bod v čase, kdy budou Windows 10 disponovat majoritním podílem, už na tento měsíc, nikoliv na říjen, jak se uvádělo v předpovědi předchozí. Podle nejnovější projekce by Windows 10 měly být koncem dubna na téměř 51 % všech PC s Windows.

Analogicky pak návrat Windows 7 ke svému normálnímu stavu, tedy propadu, znamená, že 14. ledna 2020, kdy bude tomuto systému z roku 2009 ukončena podpora, na tomto OS poběží méně strojů. Koncem ledna by na Windows 7 mělo běžet asi 35 % všech PC s Windows, nikoliv 40 %, jak hovořila únorová předpověď.

(Windows 10 by v té době měly běžet na 59 % všech systémů s Windows.)

I když však Windows 7 v lednu poběží na méně PC, než se původně předpokládalo, bude mít tenhle OS větší problém než Windows XP, kterým podpora skončila v době, kdy na nich stále běželo asi 29 procent všech osobních počítačů s Windows.

Tlak Microsoftu na vymazání Windows 7 z mapy však ustávat nebude. Proto se bude snažit, seč bude moci, aby co nejvíce uživatelů do ledna přesvědčil k přechodu na novější systém. Pomůže mu v tom i „neinvazivní“ varianta upozornění, která se v „sedmičkách“ budou pravidelně zobrazovat teď od dubna.

Další březnová data Net Applications ukazují, že celkový uživatelská podíl Windows poskočil o necelého 0,1 procentního bodu na 87,5 %. Také podíly macOS a OS X rostly, a to o dvě desetiny bodu na 9,9 %. Uživatelský podíl Linuxu se stabilizoval na 2,1 %, zatímco podíl Chrome OS od Googlu neznatelně rostl na 0,4 %.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: PCWorld.com
Komentáře