Windows v číslech: jsou vidět aktualizace v podnicích (1)

Mírný nárůst uživatelského podílu Windows 10 v uplynulých několika měsících je nejspíše signálem toho, že na nový operační systém začaly migrovat podniky.

Windows v číslech: jsou vidět aktualizace v podnicích (1)


Podle dat publikovaných kalifornskou Net Applications Windows 10 v únoru ve skutečnosti přišly o dvě desetiny procentního bodu, pokud jde o uživatelský podíl. Na konci měsíce běžely desítky na 34,1 % všech PC na světě a na 38,9 % všech systémů běžících na jakékoliv edici OS od Microsoftu. (Windows v současné době běží na 87,7 % zařízení).

Tento pokles – první od února 2017 – je však jistě jen mírným vychýlením, neboť Windows 10 od svého debutu v polovině roku 2015 zaznamenávaly prakticky jen růst. Nešlo ale o nárůst stabilní a přímočarý – posilován byl různými trendy, které přicházely postupně.

Pokles z února 2017 byl předvídatelný, neboť donekonečna růst nelze – a systém do té doby zaznamenal vrcholy hned dvou vln – v lednu 2016 a srpnu 2016. První z těchto vln byla zapříčiněna tzv. early adopters, kteří využili bezplatného přechodu na desítky ze starších verzí systému, ta druhá pak koncem této „doby milosti“, tedy blížícím se zpoplatněním tohoto přechodu.

Windows 10 se pak z únorového propadu poměrně rychle vyškrábaly. V průběhu uplynulého roku sice došlo ke třem dalším propadům, ty ale nikdy nebyly vyšší než ten předchozí (a naopak vyšší byl následný vrchol), což signalizuje stabilizaci.

Ačkoliv není jasné, jakým podílem k datům Net Applications přispěla podniková PC – některé korporátní systémy ani nejsou připojeny k širšímu webu, jiné se k němu připojují jen zřídka a většinu ostatního času tráví na intranetu vlastní společnosti – lze odraz Windows 10 zpět k růstu téměř s určitostí přisoudit migrací podnikových strojů na novější operační systém. Jedním z faktorů je i fakt, že spotřebitelská PC nadále pokračují ve svém několikaletém poklesu, a tím druhým, že spotřebitelé, kteří plánovali upgrade s Windows 7 a Windows 8.1, tak učinili v době, kdy tento přechod nabízel Microsoft bezplatně.

Pokračování 


Úvodní foto: PCWorld.com
Komentáře