Windows v číslech: růst desítek pokračuje (2)

Systém Windows 10 v červenci zaznamenal svůj třetí silný měsíční růst v řadě. Pokud to tak půjde dál, na první místo před sedmičky by se měl dostat do listopadu.

Windows v číslech: růst desítek pokračuje (2)


Předchozí díl

Nejnovější čísla Net Applications pak ukazují, že by k bodu zlomu pro Windows 7 – tedy okamžiku, kdy novější OS poběží na vyšším procentu všech PC s Windows než starší edice – dojde v listopadu (takže dřívější odhad se nezměnil). Modely trendů pro Windows 10 a Windows 7 pak signalizují, že v lednu 2019, pouhých 12 měsíců před odchodem Windows 7 „do důchodu,“ poběží desítky na 47,2 % všech systémů s Windows a sedmičky na 43 %.

Pokud jde o Microsoft, nemůže přijít pád Windows 7 dost rychle. Společnost vydala několik rozhodnutí, jejichž účelem bylo motivovat zákazníky, aby sedmičky vyměnili za desítky. Včetně odmítnutí podpory na novějších čipech či selhavšího pokusu odstřihnout některé uživatele od podpory dva a půl roku dopředu.

Microsoft má velký zájem na tom, aby se jeho zákazníci zbavovali Windows 7, a to z různých důvodů. Jedním z nich je dlouhodobá strategie společnosti, jejímž cílem je monetizace produktů a služeb prostřednictvím předplatného. Ve zpětném pohledu právě Windows 10 působí tak, že by se tímto způsobem monetizovat daly. Klíčovou součástí modelu předplatného je rychlý vývoj Windows 10 a jejich „feature upgrade“ dvakrát za rok.

Z dalších dat Net Applications vyplývá, že uživatelský podíl Windows celkově vystoupal o šest desetin procentního bodu na 88,4 %, zatímco kombinovaný podíl všech edicí macOS a OS X tvořil 9,1 % (pokles o šest desetin procentního bodu). Linux pak v červenci stagnoval na úrovni 1,9 %.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: © Robert Mizerek - Fotolia.com
Komentáře