Windows v číslech: sedmičky jsou hodně tvrdošíjné (1)

Konec podpory Windows 7 se sice nezadržitelně blíží, jenže to tomuhle systému evidentně nebránilo v tom, aby v únoru nabral nové uživatele, což vrhá stín pochybností na postup migrace zákazníků na Windows 10. Uživatele získal dokonce i systém XP.

Windows v číslech: sedmičky jsou hodně tvrdošíjné (1)


Platforma Windows 10 porušila zásadní pravidlo novějších edicí Windows a přišla o největší uživatelský podíl od března 2018, čímž vytvořila poměrně matoucí obrázek toho, jak postupuje migrace zákazníků. Mezitím si vyřazované Windows 7 další podíl připsaly a v průběhu února smazaly více než polovinu dramatického poklesu z konce roku 2018, který v té době vypadal jako zrychlení tempa směrem k odchodu systému „do důchodu.“

Podle analytické firmy Net Applications poklesl podíl Windows 10 v únoru o šest desetin procentního bodu a měsíc zakončil s podílem 40,3 procenta mezi všemi PC a 46,1 procenta mezi PC běžícími na Windows. (Druhé číslo je vždy vyšší než první kvůli tomu, že Windows neběží na všech osobních počítačích; v únou Windows běžely na 87 všech strojů na světě. Zbytek běží většinou na macOS, Linuxu nebo Chrome OS.)

Windows 7 získal na uživatelském podílu druhý měsíc v řadě, tentokrát konkrétně 1,2 procentního bodu, a znovu se vyhoupnul na 38,4 procenta ze všech PC a 43,9 procenta z PC běžících na Windows. Zároveň si jistý podíl přibraly i takřka mrtvé Windows XP, které vystoupaly na 3,3 procenta ze všech PC a 3,8 procenta ze všech PC běžících na Windows.

Celkově jde o hodně neobvyklou situaci. Windows 10 měly růst, ale nerosty. Windows 7 a Windows XP měly naopak svůj podíl ztrácet, ale neztrácely.

Čísla Net Applications byla tak zvláštní naposledy v březnu 2018. Tehdy Windows 10 přišly o osm desetin procentního bodu, Windows 7 naopak 1,8 bodu získaly a rostl dokonce i systém XP, a to o osm desetin procentního bodu. Ale do dvou měsíců se situace vrátila k normálu a desítky započaly svůj opětovný růst, naopak systémy 7 a XP opět poklesly.

Pokračování


Úvodní foto: Screenshot Windows 7
Komentáře