Windows v číslech: sedmičky se stále drží (1)

Operační systém Windows 10 zaznamenal v červnu svůj největší nárůst uživatelského podílu od ledna, nicméně Windows 7 se stále drží.

Windows v číslech: sedmičky se stále drží (1)


Windows 10 v uplynulém měsíci vůbec poprvé překonaly milník 40 % podílu, ale jejich míra přijetí stále zaostává za sedmičkami, které svou první pozici odmítly vydat.

Podle kalifornské analytické firmy Net Applications získaly Windows 10 v průběhu června plný procentní bod a jejich podíl tak činil 35,7 % u všech osobních počítačů a 40,4 % u těch, které běží na Windows. (Druhé číslo je nižší, protože Windows běží na 87,9 % všech osobních počítačů, nikoliv na 100 %.)

Oněch 40,4 % představovalo odhadem 606 milionů osobních počítačů s Windows, jak plyne z často citovaného počtu 1,5 miliardy PC s Windows po celém světě, uváděného Microsoftem. Společnost počátkem května tvrdila, že Windows 10 běží na téměř „700 milionech… připojených zařízení.“ Do tohoto počtu však počítá nejen počítače, ale také herní konzole Xbox, tablety a malý počet smartphonů s Windows, běžících na desítkách.

Dokonce ani ono číslo 700 milionů – pár milionů nahoru dolů nehraje roli – by však nedokázalo naplnit cíl, který si Microsoft stanovil v květnu 2015, několik měsíců před debutem desítek, když tehdejší šéf divize Windows Terry Myerson řekl: „Našim cílem je, aby do dvou nebo tří let od vydání Windows 10 běžela [na Windows 10] miliarda zařízení.“

O rok a něco později však Microsoft svůj ambiciózní cíl odvolal a vinu za jeho očekávané nenaplnění svalil na propad jeho byznysu se smartphony na Windows 10. Analytici však vypozorovali i další faktory nedosažitelnosti cíle, včetně dlouhého propadu globálních prodejů PC.

Pokračování


Úvodní foto: PCWorld.com
Komentáře