Zapojit počítač do elektrické zásuvky? Společnost Quanta to vzala doslova

S miniaturními počítači v nejroztodivnějších podobách se roztrhl pytel: existuje „klíčenka“ kterou zapojíte do HDMI portu televize, dokonce chytrý šálek na kávu, malá černá krabička s ničím než snímačem otisků prstů i řada dalších neobvyklých provedení. Jakmile člověk přistoupí na odvážné možnosti, počítač v síťovém adaptéru se ani nezdá jako příliš ztřeštěný nápad.

Zapojit počítač do elektrické zásuvky? Společnost Quanta to vzala doslova


Na veletrhu Computex Microsoft představil různá PC navržená pro operační systém Windows 8 a budoucí verzi Windows 10, včetně nových notebooků a počítačů typu „vše v jednom“ od velkých značek jako Dell, Hewlett-Packard nebo Toshiba.

Objevilo se ale i několik zvláštností, například Quanta Compute Plug, což je kompletní počítač zabudovaný do síťového adaptéru. Ovládá se pomocí technologie rozpoznání hlasu Cortana od společnosti Microsoft.

Poznámka na okraj, Microsoftu je  v podstatě jedno, jako zařízení vypadá - Windows 10 jsou uzpůsobená pro provoz ve stolních počítačích, noteboocích, tabletech, chytrých telefonech, senzorech a dalších strojícj, přístrojích a zařízeních připojených k internetu věcí. To znamená například klíčenku Compute Stick of Intelu i cokoli jiného.

Společnost Quanta, která normálně vyrábí počítače pro značkové výrobce, toho mnoho o svém novém zařízení Compute Plug nezveřejnila. Microsoft jej popisuje jako „miniaturní PC a síťový adaptér v jednom, který lze zapojit do zásuvky a připojit k televizoru, čímž vznikne počítač ovládaný na dálku pomocí systému Cortana prostřednictvím dálkového ovladače s Bluetooth nebo náhlavní soupravy.“ Je možné, že „střeva“ Compute Plugu pochází ze stávající počítačové klíčenky Quanta NH1, která je osazená čipem Intel Bay Trail T-CR SoC(Z3735F)7, 2 GB RAM a až 64 GB MMC flash paměti jako úložištěm.

Pozorovatelé se shodují, že používat technologii Cortana k plnohodnotnému ovládání počítače je v tuto chvíli nerealistické, protože rozpoznání hlasu má ještě hodně daleko k dokonalosti. Ale příkazy typu „spusť Netflix“ nebo brouzdání po webových stránkách je docela dobře použitelné.


Úvodní foto: Computer Press
Komentáře