Zdržení Windows 10 se prodlužuje, zákazníkům přibydou problémy (1)

Microsoftu dochází prostor v kalendáři pro Windows 10 October 2018 Update, aktualizaci, kterou stáhl z distribuce na počátku října.

Zdržení Windows 10 se prodlužuje, zákazníkům přibydou problémy (1)


Říjen už je za námi, a tak už teď můžeme říct, že název podzimního „feature upgradu“ je už dnes zastaralý. Jenže větší problémy mohou nastat v souvislosti s rozkladem naplánované podpory.

Ačkoliv Microsoft aktualizaci oficiálně vydal už 2. října, o čtyři dny později k tomuto upgradu zamezil přístup na Windows Update; těm, kteří si ho již stihli nainstalovat, řekl, aby omezil práci na svých počítačích, a ti, kteří si ho stáhli, ale nenainstalovali, měli obraz disku zahodit do koše. Důvod těchto bezprecedentních kroků spočívá v tom, že někteří uživatelé – podle Microsoftu setina procenta všech instalací – hlásili, že jim upgrade mazal všechny soubory v některých složkách včetně důležitých složek Dokumentů a Obrázků.

Naposledy jsme o verzi 1809 (ve standardním označení rrmm) slyšeli asi před třemi týdny, když John Cable, ředitel programového managementu v servisní divizi Windows, řekl zákazníkům, že chyby byly opraveny. Jenže namísto toho, aby společnost znovu ohrozila celou veřejnost, rozhodla se, že opětovné vydání aktualizace poskytne jen těm, kteří ji chtějí dobrovolně otestovat a zapojili se do preview programu Windows Insider.

Vydání Windows 10 1809 se tak posunulo minimálně o čtyři týdny, což však výrazně ovlivnilo časový harmonogram podpory upgradu.

Podle oficiálního dokumentu „Windows lifecycle fact sheet,“ shrnujícího životní cyklus operačního systému, vyprší podpora 1809 pro Windows 10 Home a Windows 10 Pro 14. dubna 2020, a pro Windows 10 Enterprise a Windows 10 Education dne 13. dubna 2021. (Microsoft nedávno rozšířil podporu pro Enterprise a Education z 18 na 30 měsíců.)

Pokračování


Úvodní foto: PCWorld.com
Komentáře