Mobily už jen chytré

Plošné nahrazení klasických mobilních telefonů těmi chytrými, tedy přístroji s plnohodnotným operačním systémem a bohatými funkcemi pro správu času a komunikaci, je v některých podnicích odmítáno z důvodů bezpečnostních, administrativních nebo jako zbytečný luxus.

Mobily už jen chytré


Plošné nahrazení klasických mobilních telefonů těmi chytrými, tedy přístroji s plnohodnotným operačním systémem a bohatými funkcemi pro správu času a komunikaci, je v některých podnicích odmítáno z důvodů bezpečnostních, administrativních nebo jako zbytečný luxus.

Firmy obvykle otázku mobilů řeší nejjednodušší formou: tedy pořízením dotovaných přístrojů od operátora. Díky speciálním podmínkám, které jsou všichni tři mobilní operátoři na našem trhu schopni nabídnout už relativně malým podnikům, je to rychlé, jednoduché a levné. Podobně jako u soukromých účtů to ale často znamená nutnost uzavření smlouvy s operátorem na určitou dobu, což je v době přenositelnosti čísel, rychlých změn v cenách a nabídky datových tarifů velmi nevýhodné. Nabídka zařízení u operátorů je navíc omezená a problémy mohou nastat i s odlišným firmwarem, který může posléze komplikovat správu a údržbu „chytrého mobilního parku“.

Zvažujete-li vytvoření nové mobilní strategie, neupínejte se pouze na dotovaná zařízení operátorů. Ta mohou být jistě dostačující pro některé zaměstnance, pokud ale potřebujete vybavit větším počtem přístrojů manažery a zejména obchodníky či mobilní servisní techniky, kteří funkce chytrých či PDA telefonů jednoznačně využijí, snažte se sjednotit používané platformy (ideálně zvolit jednu či dvě) a pečlivě vybrat omezené množství modelů. Zejména pro aplikace, jako je profesionální mobilní kancelář, sběr dat v zásobování či servis v terénu je vhodné vybrat specializované mobilní zařízení, vybavené programem a příslušenstvím pro snadný sběr dat (ty jsou často vytvářeny či upravovány na zakázku) a u operátorů nakupovat pouze mobilní hlasové a datové služby – bez dotovaných přístrojů máte lepší startovní pozici pro dojednání individuálních firemních tarifů.

Na prvním místě by nemělo být hledání přístroje, ale optimální platformy. Potřebujete-li zaměstnance vybavit zařízením, které je ideální pro hlasovou a e-mailovou komunikaci a nabízí snadnou vzdálenou správu, bude vám patrně nejbližší BlackBerry. Pakliže hledáte přístroje, které nabízejí bohatou výbavu a ovládání blížící se klasickým mobilům (a zároveň chcete využít nabídky dotovaných přístrojů od operátorů), budou patrně vhodnou volbou přístroje s operačním systémem Symbian S60 od Nokie, jestliže chcete maximální funkčnost a snadné propojení se servery Exchange, upřednostníte nejspíše Windows Mobile 6.

Při jednání s operátory pamatujte i na dobro svých zaměstnaců – například dohoda, podle které nabídne operátor rodinným příslušníkům zvýhodněné „podnikové“ tarify, je oboustranně výhodná a může fungovat jako drobný pracovní benefit.
Komentáře