10 aplikací ke zvýšení vaší pracovní produktivity

Všichni máme své zvyky a to i pokud přijde na používání určitého softwaru - tíhneme k využívání stále stejných nástrojů a aplikací. Nicméně důvodem je často nedostatek povědomí o lepších programech.

10 aplikací ke zvýšení vaší pracovní produktivity


Proto jsme sestavili seznam deseti nepostradatelných PC aplikací ke zvýšení vaší efektivity při práci i v běžném životě.

1. 7-Zip File Archiver

Jedná se o open source software sloužící k archivaci a jednoduché správě souborů. Kromě klasických archivačních formátů jako například ZIP, RAR, TAR, BZIP2 nebo GZIP (poslední tři se hodí především pro uživatele Windows, kteří potřebují zároveň pracovat se systémem Linux) pracuje také s vlastním 7z formátem, jenž má o něco vyšší hodnoty komprese než ostatní. Navíc dokáže tento všestranný program rozbalit soubory uložené v širokém seznamu formátů - a to třeba ARJ, ISO, MSI nebo VHD. 7-Zip je dostupný pro různé platformy, verze Win32 se dokonce integruje do Windows Shell.

2. Nuance Dragon NaturallySpeaking

Jedná se o zlatý standard mezi softwarem pro rozeznávání hlasu na PC. Technologie společnosti jsou samozřejmě velmi rozšířené a patentované, můžeme je najít také v některých nejznámějších smartphonech. V desktopové verzi rozšiřuje Nuance možnosti softwaru na integraci jednoduchých hlasových příkazů pro běžné úkoly s podporou nepopulárnějších pracovních programů, jakými jsou třeba Word, Excel, Outlook, Internet Explorer a mnoho dalších aplikací pro Windows. Prémiová verze obsahuje mimo jiné například technologii Text-to-Speech, která umožňuje čtení textu na obrazovce.

3. FileZilla FTP Client

FileZilla je rychlý a obsáhlý FTP klient s intuitivně uspořádaným uživatelským prostředím dostupným na více platformách a to Windows, Linux nebo Mac OS X. Navíc aplikace podporuje FTP přes LLS/TLS (FTPS) a SSH File Transfer Protocol (SFTP). Další výhody spočívají v nastavitelných rychlostních limitech pro přenos souborů a přenos složek větších než 4 GB. Jedná se o open source software.

4. Irfanview Graphic Viewer

Irfanview je rychlý a kompaktní grafický prohlížeč pro operační systém Windows. Hlavní síla programu spočívá ve schopnosti otevření prakticky libovolného formátu média včetně Multipage TIF souboru, Photoshop PSD a dokonce RAW pro většinu digitálních fotoaparátů. Navíc aplikace sama dokáže ukládat soubory v mnoha formátech, což z ní dělá šikovnou pomůcku pro konvertování médií. Irfanview je v případě nekomerčního užití freeware.

5. Notepad++ Text Editor

Původně uváděn jako nástupce klasického Notepadu je Notepad++ volně šiřitelný editor zdrojového kódu a je populární především u programátorů a IT profesionálů. Kromě malých hardwarových požadavků vděčí program z velké části za svou popularitu podpoře pluginů, kterých vytvořila početná komunita příznivců aplikace rozsáhlý seznam. Pluginy tak rozšiřují Notepad++ vysoce nad rámec možností v jeho základní podobě.

6. ResophNotes pro Simplenote

ResophNotes je jednoduchá freewarová aplikace, kterou můžete využít pro přístup k textovým poznámkám uloženým v cloudu Simplenote. Výhoda programu spočívá především ve faktu, že Simplenote podporuje různé platformy, jako je Windows, iOS, Android a dokonce BlackBerry PlayBook. RasophNotes je vytvořen pro Windows a podporuje většinu nabízených služeb od Simplenote, jako jsou tagy, celoplošné vyhledávání a synchronizaci se servisem Simplenote. Dostupné jsou celkem 2 verze programu, desktopová verze a přenosná verze pro užití přes USB flash disk.

7. TechSmith Snagit

Říkali jste si někdy, jestli existuje rychlejší cesta při vytváření stále se opakujících screenshotů pro vaši další PowerPointovou prezentaci nebo jak zachytit dlouhou webovou stránku, která přesahuje vaši obrazovku? Program TechSmith od Snagit vám může při takových úkonech ulehčit poměrně hodně práce. Software nabízí více než 40 způsobů zachycení obrazovky v aplikacích nebo v určených oblastech pracovní plochy a navíc obsahuje jednoduchý editor pro základní úpravy získaných obrázků. Snagit je dostupný pro Windows a Mac.

8. Trillian Instant Messenger

Trillian Instant Messenger (IM) je multi-IM aplikace podporující všechny hlavní platformy (Windows, Mac, iOS (iPhone), Android a BlackBerry). Pro tablety podporující flash nebo na rychlý chat třeba v internetové kavárně existuje také verze čistě pro webové prohlížeče. I přes velké možnosti, které program nabízí, má minimální požadavky na paměť zařízení a navíc nabízí možnost synchronizace chatu a jeho historie mezi více přístroji.

9. Slysoft Virtual Clonedrive

Virtual Clonedrive od Slysoftu je volně šiřitelná utilita sloužící pro emulování fyzických CD/DVD za využití klasických image formátů ISO, BIN a CCD. Tyto obrazy jsou následně zobrazeny na lokálním pevném disku zařízení nebo na sdíleném disku v síti. Na jednom PC je podporováno až 8 virtuálních disků najednou. V porovnání s podobnými programy je CloneDrive propracovaný a bez reklam.

10. dBpoweramp Music Converter

Šikovný pomocník pro snadné konvertování mezi audioformáty. Aplikace pracuje s mnoha formáty - mp3, mp4, m4a pro iTunes, WMA, Ogg Vorbis, AAC, FLAC, ALAC a dalšími. Navíc nabízí podporu pro šifrování na více počítačích, konvertování více souborů a možnost aplikace celého rozsahu DSP efektů obsahujícího mimo jiné pokročilé DirectX a VST pluginy.


Úvodní foto: © tlorna - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 6/2012
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře