2012: Rok rychlých změn pro IT

Podle expertů z oboru lze předpokládat, že rok 2012 přinese IT profesionálům mnoho nových příležitostí, a to i navzdory osekaným rozpočtům. Zároveň ale varují, že se kontrola nad informatickými budgety bude přesouvat mimo IT oddělení.

2012: Rok rychlých změn pro IT


Novinky budou v roce přicházet v podobě masivního zavádění služeb na principu cloud computingu a tzv. BYOD (z angl. Bring Your Own Device – zaměstnanci mohou při práci využívat své vlastní zařízení, často např. iPad nebo smartphone). Rozpočty vyčleněné na IT budou stále napjaté, ale předpokládá se, že opět začne růst poptávka po nových projektech.
Odborníci také zdůrazňují, že přichází rok, kdy budou i malé firmy potřebovat virtualizaci a výrazně se zvýší poptávka po IT odbornících na zabezpečení.

Analytická společnost Gartner rovněž varovala před novým trendem, který se rozmáhá především u korporací, jejichž rozhodování o rozpočtech IT se začíná dostávat mimo technická oddělení. „Do roku 2015 bude 35% výdajů na IT ve většině firem řízeno mimo rozpočet IT,“ upřesňuje situaci aktuální prognóza.

Rozšíření cloud computingu otevírá vedoucím pracovníkům dostupnou cestu k samostatnému využití informatických systémů. Cloud se svými nízkými náklady na nasazení a rychlým uvedením do provozu podle analýzy společnosti Gartner „vyvíjí silný tlak na ekonomiku IT“.

Zaměstnanci se také podle expertů stále častěji začínají zbavovat stolních počítačů a vyměňují je za laptopy, tablety a „chytré“ mobilní telefony. Podle předpovědi analytiků opustí v horizontu nejbližších dvou let své stolní počítače více než polovina pracovníků.

Mobilní zařízení si podmaní vývojáře

„Do roku 2015 přečíslí vývoj mobilních aplikací zaměřujících se na smartphony a tablety klasické PC projekty v poměru až čtyři ku jedné,“ uvádí Gartner.

„2012 bude rokem dohod a kompromisů,“ předpovídá dodavatel síťové infrastruktury, společnost Cisco. „Lídři IT budou nuceni balancovat mezi ambicemi k inovacím a tvrdou business realitou.“ Jako hlavní priority vidí Cisco zejména cloud, podporu mobilních přístrojů a vzdálený přístup.

Flexera, společnost zaměřující se na licencování softwarových řešení, zaznamenala zvýšení zájmu o své produkty, přestože finanční krize stále doznívá. „CIO budou muset zůstat kreativní při hledání skrytých zdrojů plýtvání, aby zredukovali své rozpočty a zároveň financovali strategické projekty,“ říká.

Aplikace by mohly být jednodušší

Real Status, firma zabývající se 3D modelováním, uvedla, že by se společnosti měly zaměřit na zjednodušování aplikací. Její výzkum totiž zjistil, že ve většině podniků se smysluplně využívá pouze 10% ze všech funkcí různých aplikací. Analytici dále tvrdí, že u mnoha velkých organizací bude významnou položkou v rozpočtu také zpracování velkých objemů dat. Firma Forrester předpověděla, že se business intelligence rozšíří na mobilní zařízení a bude tak ve svém použití méně limitovaná. Manažeři by tak měli usilovat o lepší a rychlejší pochopení této oblasti.

IT analytici začínají využívat pokročilou korelaci dat v reálném čase napříč doménami z mnohonásobných datových typů (například aplikační data z nástrojů APM, jako je třeba CA Wily nebo data pocházející přímo z IT infrastruktury). Tyto nástroje používají už dnes například banky. Dovolují totiž administrátorům detekovat anomálie - dostanou se tak k příčině problému a odstraní ji dříve, než dojde k degradaci kvality služby nebo jejím výpadkům.

Virtualizace - kdo ponese odpovědnost?

Společnost Acronis doufá, že v roce 2012 přistoupí více malých a středních podniků k virtualizaci své IT infrastruktury. Zároveň ale varovala, že „čím více se stává virtualizace běžnou praxí, tím více vyvstávají základní otázky jako ty, kdo vlastní virtuální data nebo kdo je zodpovědný za jejich zálohu a obnovu. Zvyšováním využití virtuálních serverů u aplikací důležitých pro business se stává ochrana dat zásadním tématem.“

Navzdory tvrdým podmínkám na trhu práce budou v důsledku rozšíření cloudu vysoce poptávané dovednosti z oboru zabezpečení. Stále více zaměstnanců totiž bude nuceno používat své vlastní tablety a mobilní telefony pro práci s podnikovými daty. „Široké technické dovednosti budou stále poptávané, ale IT odborníci s hybridními znalostmi – ti, kteří jsou schopni kombinovat vysokou úroveň technických a zároveň tzv. „měkkých“ dovedností ve zhruba stejném poměru, budou v budoucnu nejžádanější, protože budou schopni pomoci svým zaměstnavatelům odlišit se od konkurence,“ uvedl BCS, autorizovaný institut pro IT.

IT Job Board, provozovatel internetových stránek s nabídkami práce, ve své analýze uvádí, že pro zaměstnance, kteří mají pokročilé znalosti IT a hledají stálé pracovní místo, bude příští rok hlavní nutnou dovedností SQL.

Společnost SQS Group údajně zaznamenala raketový vzestup popularity v oblasti agilního programování. Podle ní to vyvolalo novou vlnu poptávky. „Technologické společnosti se budou snažit mít nejen vývojáře, ale také testovací pracovníky, projektový management a analytiky školené v agilní metodologii,“ uvádí se v analýze.


Úvodní foto: © iQoncept - Fotolia.com
Komentáře