Pět důvodů, proč se zaměřit na Windows 7 a ne 8

Protože radikálně přepracované Windows 8 budou mít nejspíše nějakou dobu potíže s přijetím u spotřebitelů i v byznysu, měly by se firmy stále používající Windows XP zaměřit nyní na upgrade na Windows 7, a nečekat na to, až Windows 8 dospějí, říká výzkumná firma Gartner.

Pět důvodů, proč se zaměřit na Windows 7 a ne 8


Start v novém

Kvůli nové obrazovce Start vytvořené z „živých“ kostek a celkově inovovanému designu mohou mít nové Windows 8 zpočátku nemalý problém s přesvědčením spotřebitelů. Ovšem s podniky to bude ještě horší, říká nová zpráva a webinář výzkumné společnosti Gartner.

Podle analytika Gartneru Stevea Kleynhanse není problém v tom, že by uživatelské rozhraní pro Windows 8 a vestavěná dotyková funkcionalita nebyly dobré a potřebné, jde spíše o to, že firmy, které stále využívají pro provoz Windows XP, takové rozhraní ani funkce v nejbližší budoucnosti nebudou potřebovat.

„Problém většiny organizací je ten, že mají zájem o desktopový operační systém,“ říká Kleynhans. „Nechtějí školit uživatele a činit radikální změny ve svém prostředí. Windows 8 je velkým krokem pro jakéhokoliv uživatele, ale je ještě větším krokem pro uživatele Windows XP.“

V celkovém cyklu Windows je Windows 8 podle Gartneru obětí syndromu „každého druhého vydání“- Windows 2000, Windows Vista a nyní i Windows 8 čelila stejnému problému: jsou významnou změnou oproti předchozí verzi. Kód neprošel jen kosmetickými úpravami, ale hloubkovými proměnami, což ovlivňuje způsob instalace ovladačů i kompatibilitu starších aplikací v novém prostředí. Zkrátka a dobře, na vydání zcela inovativních systémů je velmi těžké migrovat, jejich nástup je pomalejší a bývají méně úspěšné.

Windows XP a Windows 7 jsou tím, co Gartner nazývá „kosmetickým“ vydáním: evoluční a ne revoluční. Kompatibilita aplikací a ovladačů byla vyšší a tyto dva operační systémy byly úspěšnější s vyšším tempem osvojení u uživatelů.

„Protože je Windows 8 hloubkovou změnou, nedočká se přijetí, jakého se dočkaly systémy Windows XP a Windows 7,“ prorokuje Kleynhans.

Ovšem podniky používající zastaralá Windows XP musí něco udělat. Dostávají se již do nebezpečné zóny, protože veškerá podpora operačního systému skončí v dubnu 2014. Přesun na nový operační systém bere velkým organizacím zdroje, peníze i čas, a podle Gartneru uživatelům systému XP čas vyprší, pokud nezačnou jednat právě teď.

Měli by počkat na Windows 8? "Ne," říká jasně analytik Kleynhans. Systému Windows 8 bude po jeho vydání trvat hodně dlouho, než dospěje, možná celý rok. Bude potřeba spousta času na testování a přípravu na Windows 8 a čekání na nezávislé dodavatele softwaru, aby vytvořili programy kompatibilní s Windows 8.

„Pokud se budete snažit jít z XP na Windows 8, vyprší vám čas,“ říká Kleynhans.

Řešením je začít aktualizovat na Windows 7, a to co nejdříve. Chcete-li přeskočit současný systém a přejít rovnou k Windows 8, existuje podle Gartneru minimálně pět důvodů, proč to není příliš dobrý nápad.

• Podpora pro Windows XP skončí (8. dubna 2014) předtím, než budou organizace moci plně zapojit systém Windows 8, kterému bude trvat aspoň rok (po vydání 26. října 2012), než dospěje a získá plné přijetí na trhu a potřebnou aplikační kompatibilitu. Zákazníci si mohou vybrat individuální podporu Microsoftu „XP Custom Support“, tedy rozšíření podpory po dubnu 2014, ale tento plán podpory je drahý a peníze za něj bude lépe utratit za přechod na Windows 7, říká Gartner.

• Pokud organizace čeká na aktualizaci příliš dlouho, nové aplikace a software dostupné na trhu nebude schopno spuštění na Windows XP.

• Nezávislým dodavatelům softwaru nějakou dobu trvalo, než byly plně kompatibilní s Windows 7. Stejně dlouho jim bude trvat zajištění kompatibility svých produktů s Windows 8.

• Správa a podpora bezpečnosti ve Windows 8 vyžaduje pro IT skupiny odlišný soubor znalostí; tyto IT skupiny budou tedy potřebovat nějaký čas, než budou ve Windows 8 zdatní.

• Vista efekt. Organizace, které migrovaly na Windows Vista, měly problém, a ve výsledku jich tedy nemigrovalo mnoho. Z toho důvodu někteří dodavatelé softwaru zastavili podporu tohoto systému. To samé se může stát Windows 8.


Úvodní foto: microsoft.com
Komentáře