Díky Windows 8 získávají okna konečně smysl

V roce 1985 spatřily světlo světa Windows ve verzi 1.0. Nyní, o 27 let později, jsme v očekávání již osmého vydání tohoto operačního systému.

Díky Windows 8 získávají okna konečně smysl


Poprvé Windows fungují jako skutečné okno; okno, které přichází v mnoha velikostech a nabízí vhled do všech dalších služeb Microsoftu. A navzdory světovému šílenství okolo iPhone 5 posunuje nový operační systém firmu Microsoft před Apple.

Máme tendenci dívat se na produkty a společnosti – respektive i lidi – jako na neměnné. V průběhu jejich života (působnosti) se však každý mění, a to velice podstatně. Společnost IBM má pramálo společného s IBM počátku 20. století, a dnešní Ford už dávno není společností Henryho Forda, modelu T a obchodního modelu „jedna velikost sedí všem“.  A tak zatímco Apple dost rozšířil své zaměření na nadšence, kteří byli prvotním cílem marketingu společnosti, změnil se i Microsoft – ten je nyní daleko od platformní a nástrojové společnosti, kterou kdysi býval.

Platforma Windows je na cestě k podstoupení největší změny, které se kdy (alespoň prozatím) dočkala. Windows 8 není již ten produkt, svázaný s PC, kterým operační systém Microsoftu býval od počátku. Jde o multiplatformní systém, který jde dál, než kam se kdy odvážili zajít Apple nebo Google. Je nutné si také uvědomit, že se nejedná o izolovaný krok, ale proces, který se s největší pravděpodobností bude v nejbližší dekádě měnit, aby se dostal někam, kam dosud nedohlédneme.

Okna všech tvarů a velikostí

Název Windows (okna) ve skutečnosti nikdy nedával velký smysl ve spojení s operačním systémem, neboť implikuje zkušenosti, zážitky. Nyní je Microsoft na cestě, jež tomuto jménu odpovídá. Nejbližším cílem je vytvořit rozhraní, které je současné – to znamená, že již není založeno na starém grafickém uživatelském rozhraní Xerox PARC, jež řídilo vývoj prvních systémů Mac OS a Windows – a může se přizpůsobit všem obrazovkám při vysoké úrovni konzistence a všudypřítomnosti.

Windows 8 se snaží napravit chybu, kterou Microsoft udělal svými prvními tablety a telefony. Redmond se snažil vzít rozhraní, které bylo navrhnuto ve věku rámečkových terminálů, ještě dávno předtím, než jsme vůbec přemýšleli o tabletech a smartphonech, a snažil se jej nuceně přizpůsobit těmto zařízením. Samozřejmě, že to příliš nešlo.

Dokonce i Apple se snažil vyvinout univerzální prostředí, ale nakonec se spolehl na důležitou inovaci – dotyk. Zatímco Macy zůstaly do značné míry spojené s minulostí, iPhone a iPad byly postiženy potřebou vytvořit společné pojítko platforem, ale ne na stejné úrovni. Strategie Applu však přesto fungovala a ukázala se jako na svou dobu velice elegantní.

Nyní se Microsoft agresivně posunuje před Apple, alespoň co se týče usilování o cíl vytvořit společné uživatelské rozhraní, které je nezávislé na velikosti displeje. Nejlépe si to jde představit na nové řadě zařízení ATIV (+ ultrabooku Series 9) od Samsungu, která je založená právě na Windows 8. Stejně jako může být malé nebo velké běžné prosklené okno, může se konečně škálovat i operační systém Windows. Konečně dává jeho jméno smysl.

Okno k dalším službám

Samotné okno není perfektní, není-li na jeho druhé straně dobrý výhled. Autor tohoto článku měl doma velké francouzské okno, které však mířilo na bytový komplex na druhé straně ulice. Není třeba dodávat, že toto okno mělo věčně zataženou roletu.

Výhled z nových „oken“ skýtá masivní sadu služeb Microsoftu, od veřejného cloudu Windows Azure přes Office 365 až po služby spotřebitelů, jako je Xbox a další formy zábavy. Microsoft byl v historii mnohem silnější než Google nebo Apple, alespoň pokud jde o backendové služby podnikové třídy. Je možné, že vaše společnost bude z této výhody také již brzy těžit.

Microsoft začíná s postupným přesunem na hardware – nejvýrazněji s tabletem Surface – ve snaze významně zvýšit vnímanou kvalitu výsledných řešení. Zune je příkladem toho, že by to nemuselo fungovat, zatímco Xbox ukazuje pravý opak. Ať tak či tak, jedná se o krok novým směrem.

Je Windows 8 oknem do budoucnosti?

Přesuňme se nyní o 10 let dopředu a předpokládejme, že byl Microsoft úspěšný. Myslíme si, že rozhraní Windows bude v té době založeno na cloudu, nikoliv na zařízení, a bude bootovat jako služba (BaaS). Redmond se přesunuje k modelu tenkého klienta, ale definuje tento svůj přesun způsobem „když Microsoft dorazí, technologie na něj bude připravená“. (Technologie ještě zcela připravená není, ale služby typu OnLive ukazují, že je blíže, než si mnozí myslí.)

Shrnuto a podtrženo: Windows 8 jsou systémem pro každé zařízení, jehož obrazovka je utilitou, s jednou platbou za přístup, který bude nejspíše rozdělen na osobní a business využití. Je více než jasné, že zážitek z používání Windows 8 bude zcela jiný, než na jaký jsou uživatelé doposud zvyklí. Zároveň bude tento systém více „okny“ než kdykoliv dříve.


Úvodní foto: Microsoft
Komentáře