AMD konečně v černých číslech! A co dál?

Společnost Advanced Micro Devices po 13 prodělečných kvartálech v řadě opět zaznamenala zisk. Aby tomu tak bylo i nadále, musí podle analytiků vystoupit ze stínu Intelu a jít svou vlastní cestou.

AMD konečně v černých číslech! A co dál?


Tržby AMD za čtvrtý kvartál 2009 činily 1 646 mld. dolarů USD, což je o 18 % více v porovnání s předchozím čtvrtletím a o 42 procent více ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2008. Celkové tržby za rok 2009 činily 5 403 mld. USD. Za tímto výsledkem stojí mimo jiné výhra soudního sporu nad společností Intel (a související finanční vyrovnání) a změna obchodního modelu AMD.


Posledních několik let AMD škodila neustálá odkládání ohlášených produktů, nízké zisky a ztráta tržního podílu i důvěry zákazníků. Aby toho nebylo málo, Intel naopak přicházel se stále lepšími procesory (s čím dál tím větším počtem jader) a přešel z 65nm výrobní technologie až na 32nm. A v tomto ohledu AMD krutě zaostávalo. Podle analytiků ovšem poslední finanční výsledky naznačují, že by se konečně mohlo vydat správným směrem.

„Pro AMD jde o velkou věc. Díky příznivým výsledkům budou výrobci ochotnější spoléhat na jejich produkty a investoři jim spíše svěří své peníze. Úspěch plodí úspěch a AMD má nyní větší šanci ulovit talentované zaměstnance. Krom toho může investovat více do vlastního výzkumu a vývoje,“ říká Rob Enderle, analytik skupiny Enderle Group.

Analytici poukazují na celou řadu faktorů, která AMD pomohla dostat se z finanční mizérie. Jedním z nich je to, že se AMD v poslední době drží svých plánů pro uvádění produktů na trh. Dalším je rozhodnutí firmy vyčlenit výrobu, jíž se nyní věnuje samostatná společnost s názvem Global Foundries – tak se AMD podařilo snížit náklady a přilákat investory s potřebným kapitálem.

„AMD udělalo několik kroků, které mu pomohou lépe fungovat v následujícím roce,“ podotýká Dan Olds, analytik společnost Gabriel Consulting Group. „Odsunutím výrobních procesů pod křídla nové firmy se AMD zbavilo spousty dluhů a snížilo své kapitálové výdaje. Vyrovnání od společnosti Intel také přispělo k zaplacení dluhů a dalo AMD větší pružnost v investicích do vývoje a marketingu. Po technologické stránce pak excelovala divize ATI, která během roku přišla s některými skvělými grafickými čipy a opět může konkurovat Nvidii,“ dodává Olds.

Jim McGregor, analytik společnosti In-Stat ovšem varuje, že jeden vydařený kvartál nemění nic na tom, že AMD musí dál tvrdě pracovat, aby se vyhnulo červeným číslům. Především upozorňuje na to, že AMD již dlouho neuvedlo novou architekturu. McGregor i Enderle se shodují na tom, že se AMD musí vydat vlastní cestou a vymanit se tak z technologického stínu společnosti Intel.  

„V současnosti jsme svědky přesunu od PC k dalším zařízením, jako jsou chytré telefony a tablety. To by mohla být šance pro AMD vytvořit si pevnou půdu, ještě předtím, než se trh rozdělí mezi jiné hráče nebo vyjde najevo ideální zařízení. Musejí si představit budoucnost, v níž mohou být úspěšní a vytvořit trh, který bude můstkem k tomuto úspěchu,“ navrhuje Enderle.

Nakonec analytici podotýkají, že pokud se AMD podaří zůstat v černých číslech a prosperovat, budeme z toho ve finále těžit všichni. Intel a Nvidia totiž alespoň neusnou na vavřínech.

Komentáře