Citrix project Avalon: Windows jako cloudová služba

Project Avalon. Tak se jmenuje nejambicióznější novinka letošní Synergy. Na závěr první plenární přednášky jej představil CEO Citrixu Mark Templeton.

Citrix project Avalon: Windows jako cloudová služba


Mobilní pracovní návyky a cloudové služby - s tímto mottem zahájil CEO Citrixu Mark Templeton letošní první konferenci Syngergy v San Franciscu (již tradiční druhá Evropská Synergy bude následovat v Barceloně v říjnu). Dává to smysl - koneckonců podobně jako byla virtualizace motorem na němž se do značné míry rozjely cloudové služby, je cloud vlastně jen základním předpokladem pro změnu způsobu, jakým stále více organizací a jejich zaměstnanců funguje - práce kdykoliv, okdudkoliv a s kýmkoliv (nepřekládat ale jako práci vždy a všude) pomalu ale jistě naplňuje vizi Arthura C. Clarka z poloviny šedesátých let o tom, že lidstvo jednou nahradí neefektivní dojíždění do práce mnohem efektivnějšími komunikačními nástroji.

 

Pravidla a výjimky se střídají

Dřívější pravidla se dnes stávají výjimkami a dřívější výjimky jsou novými pravidly, připoměl Templeton vtipnou poučku, s níž před časem jeho společnost přišla. O co se jedná?

Zatímco dříve jsme chodili "sedět" do kanceláře, dnes je přirozené být mobilní a takříkajíc "fungovat" kdekoliv - ať už jde o komunikaci nebo možnost pracovat. Pro stále větší počet lidí se "sezení" v kanceláři stává výjimečnou situací.
Když jsme před deseti lety nastoupili do práce, bylo běžné že jste nafasovali firemní PC (ti šťastnější notebook). Dnes je stále běžnější, že lidé pracují na svých vlastních zařízeních - a nemusí se jednat jen o kotraktořy či konzultanty. Mohou si tak vybrat přístroj který jim ideálně vyhovuje - pokud firma používá virtualizační technologie, není problém bezpečně přistupovat ze soukromého PC, notebooku či tabletu k podnikovým informacím a citlivým datům.

Data která dříve putovala výhradně po pevných firemních sítích dnes putují přes bezdrátové spoje a veřejným internetem (v ideálním případě pochopitelně adekvátně zabezpečena) a používání aplikací či služeb hostovaných ve "veřejných" cloudech (případně v důsledně oddělených virtuálních privátních) se stává běžným.

Díky tomu tam kde dříve fungovaly monolitické systémy a obchodní strategie se dnes mnohem lépe daří malým (ovšem propojitelným) systémům a obchodu založeném na menších transakcích, větší dynamice a mikroekonomických prvcích. Rozsáhlá aplikační řešení tak nahrazují spíše app story - jak ty velké jež provozuje Apple či Google, tak malé privátní, které si budou pro své potřeby sestavovat podniky či poskytovatelé.

Výjimka z pravidla nebo z výjimky?

Představení projektu Avalon, které je bezpochyby hlavním oznámením prvního dne Synergy, se v kontextu předchozích myšlenek může zdát poněkud zvláštní. Jedná se totiž o koncept integrující vše v oblasti privátních a veřejných cloudů, virtualizace aplikací a desktopů, spolupráce a sdílení dat Citrix zákazníkům nabízí. Příslibem Avalonu je možnost nasazovat aplikace a desktopy jako skutečnou cloudovou službu - na různých infrastrukturních službách (Amazon, Microsoft či libovolný Cloudstack poskytovatel), na libovolných hypervizorech (Xen, HyperV, ESX) s možností skládat služby z více lokalit pro více zákazníků současně se samoobslužným portálem, s podporou funkcí jako je migrace, drain či burst do/z privátních a veřejných cloudů a otevřením cloudovým API pro další rozšiřitelnost. V neposlední řadě by Avalon měl zahrnovat i integraci do CloudPortal pro plnou automatizaci, podporovat ShareFile pro sdílení dat a CloudBridge pro konektivitu. Rozhraní (front end) by pak mělo využívat NetScaler a CloudGateway pro vytváření podnikových app storů.

Na první pohled to může vypadat, jako když pejsek a kočička pekli dort (dali tam všechno), nicméně pravdou je, že velcí zákazníci skutečně potřebují řešení, které je neomezuje jen na určitý hypervizor či poskytovatele infrastrukturních služeb, které umožní efektivní automatizaci a škálování - je možné že právě takovéto ucelené řešení by se mohlo stát platformou pro skutečně masivní nástup DaaS (desktop as a service), fenoménu, od něhož si analytici Gartneru či IDC před lety mnoho slibovali a který se prozatím neprosadil.

V rámci kulatého stolu jsme se zeptali Marka Templetona, jaké jsou podle něj příčiny výrazně pomalejšího nástupu virtuálních hostovaných desktopů (respektive DaaS) a zda by právě projekt Avalon mohl přinést výraznější posun. Podle Templetona je v současné době posktyváno zhruba 250 až 300 tisíc účtů DaaS skrze partnery a providery, rozhodně se tedy nejedná o miliony či desítky milionů, které analytici již pro letošní rok očekávali. Příčiny podle něj ale nejsou technické, spíše psychologické - řada podniků raději virtualizaci desktopů zvládne sama a reálná poptávka po těchto službách je poměrně malá. Problémem zůstává i licenční politika pro desktopové operační systémy Microsoftu.

Zda bude celek více než součet všech částí ukáže až čas - koneckonců Avalon není produkt ale projekt. O dalších novinkách a produktech, které byly na Synergy 2012 v San Franciscu oznámeny či uvedeny vás informujeme v několika dalších článcích:Citrix ShareFile storage zones: vyberte si ve které zemi budete sdílet svá data

Co oznámí Citrix na Synergy 2012?

 

(odkazy na další články budeme přidávat při jejich uveřejnění)


Úvodní foto: Lukáš Erben
Komentáře