Dodávky serverů stále vykazují sestupný trend

Výrobci serverů nemohou mít tento rok v lásce. Vzhledem k nižším investicím společností do nového hardwaru totiž již neprodávají tolik strojů.

Dodávky serverů stále vykazují sestupný trend


V regionu EMEA (Evropa, střední Východ a Afrika) klesly tržby za servery ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 35,8 procent na 2,9 miliard amerických dolarů. Tato čísla lze nalézt v aktuální zprávě analytické společnosti IDC. Ve 2. čtvrtletí bylo dodáno méně než půl milionu serverových jednotek, o 33,9 % méně než ve stejném období minulého roku.

Rack servery byly hlavní položkou generující tržby. O 5,9 procent vzrostly ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu čtvrtletí tržby z high-endových serverů.

Rozvojové trhy ve střední a východní Evropě, na blízkém Východě a v Africe zaznamenaly ve 2. čtvrtletí 37,5% meziroční pokles tržeb a 44,3% meziroční pokles dodávek v počtu dodaných kusů. Tolik ze statistik IDC.


Čísla Gartneru jsou o něco shovívavější. Podle nich trh se servery ve 2. čtvrtletí letošního roku globálně zaznamenal 28% meziroční pokles dodávek. Tržby pak klesly o 29,4 procentních bodů.

Ze zprávy Gartneru vyplývá, že si IBM celosvětově i ve druhém čtvrtletí roku 2009 drží první příčku v tržbách za servery. I tak však modrý gigant zaznamenal na tomto poli pokles o 27,1 % asi na 3 miliardy dolarů. Druhé místo patří Hewlett-Packard s 2,8 miliardy dolarů (meziroční pokles ve 2. čtvrtletí letošního roku činil 30,1 procenta). Třetí pozice náleží společnosti Dell s tržbami ze serverů ve výši 1,3 miliardy dolarů (20,3% meziroční pokles).

Nejvíce serverů ve druhém čtvrtletí dodala společnost Hewlett-Packard. Podle analytiků společnosti Gartner se jí to podařilo především díky rozmanité produktové řadě, dobrému pokrytí trhu a silnému prodejnímu programu.

Vyhlídky na třetí čtvrtletí letošního roku jsou podle Gartneru díky zlepšující se ekonomice o něco světlejší. Přesto však firmy pravděpodobně budou v nákupech hardwaru o něco konzervativnější minimálně do konce letošního roku. Tehdy podle Gartneru trh se servery možná zaznamená opětovný růst.

 

Komentáře