HP končí s WebOS, tablety, smartphony a možná i s PC!

Společnost HP oznámila, že ukončí výrobu zařízení s operačním systémem WebOS - tedy především s tabletem TouchPad a chytrými telefony Pre. Společnost zároveň připustila, že zvažuje odprodej celé divize PSG, pod níž spadá výroba stolních PC a notebooků.

HP končí s WebOS, tablety, smartphony a možná i s PC!


Světem IT otřásla zpráva, která začala nenápadným tiskovým prohlášením HP (Hewlett-Packard) o zvažované akvizici společnosti Autonomy, jež se zabývá technologiemi pro vyhledávání (její koupi za obrovskou částku 10,3 miliardy dolarů posléze HP potvrdila).

Sbohem, WebOS

V následných konferenčních hovorech s novináři totiž ředitel HP Leo Apotheker uvedl, že HP končí s výrobou mobilních zařízení na platformě WebOS - tedy tabletu TouchPad, který na trh uvedla před necelým měsícem (zařízení sice nabídlo některé zajímavé funkce pro podnikové uživatele, jinak se ale na trhu nesetkalo s valným ohlasem) a s řadou chytrých telefonů Pre. Platformu WebOS přitom HP získalo akvizicí společnosti Palm za více než miliardu dolarů před pouhými třinácti měsíci. Zaříznutí platformy WebOS je přitom součástí širší strategie, jejímž hlavním cílem by mohlo být odprodání celé divize zahrnující výrobu osobních počítačů (PC a notebooků), podobně jak to učinilo IBM v roce 2004 (jeho divizi osobních počítačů tehdy koupila čínská společnost Lenovo).

Kolísající akcie

Jakkoliv šokující tento krok může být, z hlediska HP a nového ředitele Apothekera (ten dříve zastával vysoké řídící pozice v SAP) je do jisté míry logický - společnost v posledních letech výrazně rozšiřovala své aktivity v oblasti software a podnikových systémů. Výsledky prodeje PC navíc v poslední době zaostávaly za očekáváním (v aktuálním období na úrovni 32,1 - 32,5 miliard dolarů oproti předpovědi 34 miliard dolarů). Akvizicí technologií britské společnosti Autonomy navíc HP získá software umožňující prohledávat na internetu řadu různých druhů dat - e-mail, hudbu, video či sociální sítě. Akcie Autonomy po tomto ohlášení prudce vzrostly o 45 procent, zatímco akcie HP zaznamenaly šestiprocentní pokles.

Soumrak éry PC

Odchod HP ze segmentu tabletů a chytrých telefonů je dobrou zprávou nejen pro Apple a Google, ale zejména pro Microsoft či Blackberry, kteří jsou v této oblasti v současné době méně významnými hráči a byli by patrně hlavními konkurenty HP. Především se ale jedná o náznak trendu, o němž se hovoří již několik měsíců - nadcházejícího soumraku éry PC, která budou patrně nahrazeny zařízeními jako jsou tablety (či konceptem ultrabook který rozvíjí Intel) komunikujícími s velkými systémy v podníkových "back office" či veřejných cloudech.

Analýzu celé situace přinesl také sesterský server ChannelWorld:

https://channelworld.cz/hardware/hp-konci-s-tablety-a-smartphony-zvazuje-i-vycleneni-divize-pocitacu-4694

Komentáře