Jaký bude rok 2012 z pohledu CIO?

Blížící se konec roku, který byl z hlediska podnikového ICT transformační, přímo vybízí k položení otázky: Co bude dál? Podívejme se na deset trendů, které může CIO očekávat do budoucna.

Jaký bude rok 2012 z pohledu CIO?


10. Data budou všude. Budou jako voda tekoucí z kopce, která se vydá cestou nejmenšího odporu. Správa dat musí být systematická a založená na co nejlepším zabezpečení.

9. Konzumerizace IT zažije velký boom. Nepůjde přitom jen o osobní počítače a chytré telefony zaměstnanců. Připravte se na invazi sociálních sítí, mobilních a cloudových aplikací i her. Společnosti jako ­Box.­net, ­Dropbox, Jive či Service-Now se tak překvapivě octnou ve světle reflektorů.

8. Uživatelské rozhraní? Uživatelská angažovanost! Konzumerizace IT rovněž brzy přesune pozornost od uživatelského rozhraní k angažovanosti uživatelů. Hodnoceni budete na základě míry angažovanosti zaměstnanců a zákazníků v interakci s vašimi řešeními.

7. E-byznys ve znamení sociálních sítí a mobilních aplikací. Ze vzorců uživatelského chování je patrný rozkvět obchodu na sociálních sítích a prostřednictvím mobilních aplikací. V příštím roce tak budou činit 20 – 30 % z celkového objemu vašich e-byznys transakcí.

6. Virtualizace bude virální. Virtualizace serverů a úložišť? Hotova. Důraz tak bude kladen především na virtualizaci desktopů, dat a mobilních technologií – samozřejmě paralelně se zajištěním patřičného zabezpečení.

5. Zprovozuschopnění cloudu. Jsme svědky přesunu od teoretizování ke skutečnému využívání cloudu. Proto lze nyní konečně namísto planých řečí očekávat kroky vedoucí k implementaci, zajištění správy a zabezpečení cloudových řešení.

4. CFO a CMO: spojenci nebo konkurence? Vzhledem k ekonomickým tlakům a posunu směrem k automatizaci marketingu s těmito pány nejspíš budete trávit mnohem více času. Je na vás, jestli se rozhodnete s nimi vzorně spolupracovat, nebo je vyzvete na souboj o každý drobek napjatého rozpočtového koláče.

3. Interní a externí růst bude ještě intenzivnější. Jeden se zaměřuje na transformaci interních obchodních procesů, zatímco druhý potřebuje IT kvůli zlepšení angažovanosti zákazníků a zvýšení příjmů. Máte vy a váš tým schopnosti na to zvládnout obojí?

2. Vliv globální ekonomiky sílí. Ať už hospodářská krize roztáhne křídla či nikoli, ve světle aktuálních trendů (mobilita, sociální sítě, cloud, IT konzumerizace apod.) budete muset znovu promyslet a zvážit svou strategii. Klíčová slova zní svoboda a pružnost.

1. CIO dokazuje svou cenu. Pracovníci CIO ve všech odvětvích budou muset zvládnout těchto deset trendů a využít je ku prospěchu svých firem. Postupujte rozhodně, abyste si upevnili pozici a potvrdili vliv, který jste si právem vydobyli za poslední dekádu.

Zapomněli jsme na něco? Povězte nám to v diskuzi pod článkem!


Úvodní foto: © iQoncept - Fotolia.com
Komentáře