NetApp předvedl operační systém Data OnTap 8

Společnost NetApp představila nové služby a produkty, které tvoří stavební kameny architektur typu cloud, jež jsou k vidění v datových centrech jejích podnikových zákazníků.

NetApp předvedl operační systém Data OnTap 8


Hlavní atrakcí předváděcí akce byla plně funkční verze 8 operačního systému NetApp Data OnTap. Zajímavá byla i nová verze cacheovacího flash modulu o velikosti až 4 TB.

NetApp kombinuje svou vlajkovou loď  - operační systém Data OnTap 7G - s platformou OnTap GX, jež staví na technologii grid computingu, kterou firma získala v roce 2003 s akvizicí společnosti Spinnaker Networks. Tak vzniká OS Data OnTap 8, v němž se maximální objem uložených dat vyšplhá řádově z desítek terabajtů na desítky petabajtů.

NetApp na své akci v německém Bonnu představil další zajímavé produkty. Jedním z nich je software Data Motion, který umožňuje přesouvat data nerušeně napříč úložnými systémy, bez jakéhokoli výpadku (downtime) aplikací.

Pokud provádíte plánovanou údržbu, jen přesunete svazek z jednoho diskového pole do druhého. Můžete přitom logicky rozdělit svazek na oddíly o různých kapacitách a přiřadit je specifickému uživateli či oddělení. Funguje to trochu jako u virtualizace, kdy lze z jednoho fyzického serveru dostat několik virtualizovaných. Je pak o mnoho jednodušší rozdělovat výkon, zvyšovat kapacitu za běhu a odstavovat systémy.


Performance Acceleration Module II (PAM II) je NAND flash kartou 2. generace společnosti NetApp. PAM II je alternativou k SSD diskům, která slibuje zvýšení výkonu cacheováním všech datových zápisů. Podle interních testů společnosti NetApp dokáže tento akcelerační modul zvýšit I/O propustnost přibližně o 78 % a snížit dobu odezvy o přibližně 30 %.

Dynamic Data Center Solution (DDCS) je službou kombinující produkty NetApp, know-how točící se okolo architektury a best practices. Tato služba je určená na pomoc zákazníkům, kteří chtějí budovat infrastruktury typu cloud. DDCS zahrnuje infrastrukturu orientovanou na služby (SOI, service-oriented infrastructure) postavenou na standardizovaném hardwaru NetApp. Další komponentou je rámec pro správu služeb, který nabízí procesy a best practices, jež pomáhají spravovat infrastrukturu a snižovat náklady. Poslední součástí je metodologie dodávek, s jejíž pomocí NetApp i partnerští systémoví integrátoři nasazují SOI.

NetApp dále představil tzv. Fast-Start Customer Workshop, což je dvou- až čtyřdenní program zaměřený na uživatele, kteří chtějí pomoci s plánováním nasazení cloud úložné infrastruktury NetApp. V těchto workshopech budou vyhodnoceny požadavky uživatelů a vybere se nejvhodnější technologie pro každou situaci.

Nakonec NetApp uvedl diskovou polici DS4243, která umožňuje kombinovat SAS a S-ATA disky až do kapacity 24 TB a velikosti 4U. „Uvedením těchto produktů naše společnost vstupuje do nové éry. Jde o další etapu v transformaci datových center našich zákazníků. Fáze jedna, která začala před dvěma roky se točila okolo virtualizace. Další velká etapa je soustředěná kolem přesunu k IT infrastrukturám orientovaným na služby, k tzv. cloudu," dodává Andreas König, senior viceprezident a generální ředitel pro EMEA ve společnosti NetApp.

 

Komentáře