Gadgets 2/2004

Blíže jsme se podívali na několik zajímavých technologických novinek, které je objevili na českém trhu.

Gadgets 2/2004


Kabelky pro manažerky s notebooky
Módní návrhář Julien Macdonald navrhl pro Intel tři kabelky pro přenášení notebooků, které „zohledňují rostoucí roli techniky v životě žen“. Tyto nové kabelky jsou prý navrženy jako příruční tašky 21. století, které kromě obvyklých věcí, jako jsou make-up a mobilní telefon, umožní mít neustále k dispozici také e-mail, elektronický kalendář nebo přístup k Internetu.

Vyzvánění v MP3
Motorola uvedla na český trh mobilní telefon V300, který se prodává exkluzivně v síti T-Mobile. V300 disponuje integrovaným fotoaparátem, umožňuje zasílat zprávy SMS a MMS a podporuje instant messaging. Motorola V300 disponuje dvěma displeji – interním s podporou 65 536 barev a externím s modrým podsvícením. Telefon je rovněž vybaven funkcí, která umožňuje stahování vyzváněcích melodií ve formátu MP3.
Přístroj podporuje GSM sítě na 900/1 800/1 900 MHz a je rovněž vybaven funkcemi organizéru.

Notebook s airbagem
IBM uvedla na český trh notebook ThinkPad T41p, který je vybaven technologií ochrany pevného disku Active Protection Systém. Na systémové desce je čip, který rozpozná zrychlení pohybu notebooku (typicky pád). Systém zareaguje dočasným zaparkováním hlavy pevného disku pro čtení a zápis, dokud se systém opět nestabilizuje. Tato rychlá reakce může zabránit poškození pevného disku, k němuž při některých pádech dochází.
ThinkPad T41p je postaven na platformě Intel Centrino, v základní konfiguraci obsahuje mimo 1,4GHz Pentium M, 256 MB RAM, ATI Radeon 7500, 40GB harddisk, CD-RW/DVD mechaniku a další. Váží 2,2

Mobilní myšítko
Bezdrátovou optickou myš určenou pro připojení k notebooku prodává v České republice prostřednictvím svých partnerů společnost Belkin. Optický senzor snímá povrch 1 500× za vteřinu, přičemž myš je schopná pracovat ve vzdálenosti do přibližně 1 metru od vysílače (pracuje ve 27MHz pásmu) připojeného v USB rozhraní notebooku. Provoz je zajištěn dvěma AAA bateriemi, rozměry myši činí 87 mm na délku a 48 mm na šířku.

Nepromokavý flashdisk
Na českém trhu se objevily voděodolné a nárazuvzdorné flashdisky od společnosti Canyon Technologies. Kromě „outdoorové“ konstrukce je předností flashdisků rozhraní USB 2.0. Jejich rozměry jsou 67 x 25 x 13 milimetrů při hmotnosti pod 20 gramů a dodávají se v kapacitě od 128 do 512 MB. Moduly s rozdílnou kapacitou mají identický design, liší se pouze v barevném provedení. Podobně jako u jiných USB flashdisků není od Windows ME výše třeba žádný ovladač.

Více než zvládnete
Maxtor OneTouch umožňuje ukládání osobních i podnikových dat, obrázků, hudby a digitálních videozáznamů a vytváření jejich záloh. Diskové jednotky mají kapacitu od 120 do 300 GB a díky USB 2.0 a FireWire nabízejí vysokou rychlost zálohování dat a snadnou obsluhu. Jednotka je vybavena pouzdrem z eloxovaného hliníku a prosvětleným tlačítkem OneTouch. Kromě toho, že okamžitě vytváří záložní kopie souborů anebo automatické záložní kopie, lze tlačítko přizpůsobit i pro funkci automatického spouštění.

S TV uvnitř
Nový 19" LCD monitor s vestavěným televizním tunerem má v nabídce pro Českou republiku společnost iiyama. Kontrastní poměr panelu činí 600 : 1, jas má hodnotu 430 cd/m2 a obnovovací doba je 16 ms. Nativní rozlišení modelu iiyama ProLite C480T je 1 280 × 1 024 bodů. Součástí monitoru jsou i 5W stereo reproduktory, které lze upevnit po stranách panelu. Spotřeba při plném provozu by neměla překročit 74 W.

Více v BW 2/2004

Komentáře