HP EliteBook 2730p

EliteBook 2730p firmy Hewlett-Packard patří do kategorie Tablet PC notebooků. To znamená, že mají dotykovou obrazovku a dají se složit do podoby „poznámkového bloku“, tedy kdy obrazovka překrývá klávesnici.

HP EliteBook 2730p


EliteBook 2730p firmy Hewlett-Packard patří do kategorie Tablet PC notebooků. To znamená, že mají dotykovou obrazovku a dají se složit do podoby „poznámkového bloku“, tedy kdy obrazovka překrývá klávesnici.

Jak je u nových tablet PC zvykem, má i 2730p 12" LCD obrazovku s rozlišením 1280 x 800, malé rozměry "do ruky" a poměrně vysokou cenu.

Co na 2730p upoutá na první pohled je kvalitní provedení s pevným šasi tak, jak jsme nakonec u business notebooků HP zvyklí. Všechny detaily jsou zvládnuté a esteticky počítač působí velmi hezky, rozhodně vypovídá o své cenové kategorii. Dobře se drží, k čemu přispívá i matná úprava plastů. Počítač by měl vydržet neustálé přenášení i méně náročné pády, nicméně to druhé jsme raději netestovali.

Navzdory své velikosti má notebook příjemnou klávesnici, na které se dobře píše, k optimálnímu ovládání velmi dobře přispívá i přítomnost jak touchpadu, tak pointstick, ať jste již tedy zvyklí na cokoli, můžete si v tomto případě vybrat.

Rozměrově se 2730p blíží větším subnotebookům, nicméně poskytuje mnohem vyšší výkon díky procesoru Intel Core 2 Duo LV SL9400 na 1,86 GHz. Ten doplňují 2 GB DDR2 RAM, pevný disk točící se rychlostí 5400 otáček za minutu a integrovaný grafický čip Intel 4500MHD. Navzdory papírově poměrně silným specifikacím se ovšem notebook nechoval zrovna nejrychleji, možná za to může použití poněkud náročnějšího operačního systému Windows Vista. Ze srovnání s HP Compaq 6820s s procesorem T8300 (2,4GHz) a Windows XP vycházel 6820s jako rozhodně rychlejší. Myslím, že by 2730p pomohlo použití méně náročných Windows XP, nicméně taková je už politika Microsoftu, za každou cenu prosazovat Visty. Vzhledem k absenci plnohodnotného grafického čipu zapomeňte na hraní 3D her.
Tím nejdůležitějším je bezpochyby dotyková obrazovka. Výraz "dotyková obrazovka" však není v případě Tablet PC zcela přesný. Není to jako u chytrých telefonů, kde by se dala obrazovka ovládat dotykem prstu či libovolným předmětem, je to spíše jako u grafických tabletů, kdy se k ovládání používá speciálního pera. V případě 2730p je toto pero velmi pohodlně zasunuté přímo do těla notebooku a jeho ztrátě zabraňuje připojení pomocí provázku.
Nejvíce mne u 2730p zajímalo, zdali se dá využít ke kreslení. Bohužel v této oblasti mne notebook zklamal, sice na něm lze psát a dělat méně náročné náčrty, nicméně v případě náročnějšího kreslení tablet prostě nestíhá zaznamenat všechny pohyby, vynechává, místo celé prokreslené čáry tak máte například přerušovanou. Pravda, tablet PC nejsou obecně inzerované jako nástroje pro grafiky, na to ani nestačí jejich rozlišení, které je v naprosté většině případů 1280 x 800, nejinak tomu je u i 2730p. Pokud tedy chcete vážně kreslit na počítači, nezbývá než sáhnout po klasickém tabletu.
Elitebook 2730p je tedy jasně určený do firem. Když otočíte obrazovku do režimu tabletu, ta perfektně zapadne, neotáčí se, neviklá, máte výborný elektronický blok, i když na něj nelze rychle psát - papír prostě nenahradí. Nicméně 2730p je výborný například jako počítač pro časté přenášení, na kterém chcete lidem rychle ukazovat nějaké materiály, interaktivní schémata a náčrty, programy, které můžete rovnou snadno ovládat pomocí stylusu. Ovládání v tablet PC módu ulehčují i tlačítka po stranách počítače. O zaměření na firemní zákazníky svědčí i poměrně vysoká cena, která doporučená dosahuje ohromujících 50500 Kč s daní.

Vzhledem k ceně je poněkud zklamáním barevné podání obrazovky. Ačkoli nejsem příznivcem křiklavých barev, v případě 2730p byly barvy skutečně slabé a poměrně dost vybledlé a to i při porovnání s TN obrazovkami jiných notebooků. Plusem ovšem je, že obrazovka má příjemnou matnou úpravu, která nejen neunaví oči a zabraňuje odleskům, navíc je dosti odolná, takže by měla vydržet i poněkud drsnější používání stylusu.
Co se týče připojení, podařilo se HP do počítače umístit dva USB konektory, což sice není málo, nicméně ještě jeden konektor by se jistě hodil. Následuje standardní LAN konektor, dnes již poněkud přežitý telefonní přípoj analogového modemu, firewire a audio vstup a výstup. Ani přes veškerou snahu konstruktérů se nepodařilo integrovat optickou mechaniku, její funkci převzala čtečka SD karet.

Velmi hezkým překvapením je výdrž baterie, která při provozování běžných kancelářských aplikací šest hodin.
Závěr
HP EliteBook 2730p je výborně zpracované malé Tablet PC s odolným šasi i obrazovkou, dobrou klávesnicí a širokou nabídkou ovládacích prvků. Obrazovka nestíhá snímat příliš rychle pohyby, proto se nehodí k náročnějšímu kreslení, 2730p je jednoznačně zaměřen jako snadno přenosný počítač do firem. Plusem displeje je odolná matná maska, minusem naopak slabší barvy. Ocenili jsme i velmi dlouhou výdrž baterie. Nejslabším místem 2730p je rozhodně doporučená cena, která přesahuje 50000 korun.

Hodnocení: 60 %

Klady:
1. Kombinace notebooky a tabletu
2. Výborné zpracování, odolné šasi
3. Snadno přenostné

Zápory:
1. Vysoká cena
2. Nestíhájí rychlejší pohyby, není vhodné na náročnější kreslení
3. Slabší barvy displeje

Doporučení cena s DPH: 50 500 Kč
Poskytl: HP, www.hp.cz
Procesor Intel SL9400 1,86 GHz L2 cache 6 MB
Displej 12,1“, 1280 x 800, TN
Pevný disk 120 GB, 5400 ot./min
RAM 2 GB DDR2, upgrade maximálně na 8 GB
Čipová sada Mobile Intel GS45 Express
Grafika Graphics Media Accelerator X4500HD, až 384 MB sdílené paměti
OS Windows Vista Business
Hmotnost 1,70 kg
Rozměry (šířka × hloubka × výška) 2,8 × 29,0 × 21,2 cm
Životnost baterie Až 6 hod. 30 min. s dodávanou baterií
Připojení 2 x USB, LAN (až 1000 Mbit/s), Wi-Fi, SD, ExpressCard/54, VGA, 3,5 mm audio vstup a výstup, Firewire, analogový modem
Komentáře