Hudba zajímá i IT: Trh slibuje závratné obraty

Další dvě významné IT společnosti ohlásily vstup na pole hudební zábavy. Zatímco Hewlett-Packard se zaměřila především na hardwarovou stránku věci, Microsoft představil dlouho očekávaný projekt on-line hudebního archivu – MS Music Store.

Hudba zajímá i IT: Trh slibuje závratné obraty


Další dvě významné IT společnosti ohlásily vstup na pole hudební zábavy. Zatímco Hewlett-Packard se zaměřila především na hardwarovou stránku věci, Microsoft představil dlouho očekávaný projekt on-line hudebního archivu – MS Music Store.

Trh se službami a zařízeními pro digitální zábavu se podle Carly Fioriny, výkonné ředitelky firmy Hewlett-Packard, v loňském roce pohyboval okolo 500 miliard dolarů. V roce 2007 chce HP oslovit svými produkty trh, jehož hodnota bude podle analytiků okolo 360 miliard dolarů. „Není to jen cesta pro naší společnost, je to cesta, kam se ubírá celý svět,“ charakterizovala postoj své firmy Fiorina.

Na trh se nově dostává upravený iPod, na který má HP licenci od firmy Apple (dostupné budou 20 a 40GB verze za 299, respektive 399 dolarů), a také HP Digital Entertainment Center (DEC). Jde o zařízení, které je určeno do obývacích pokojů a jež dokáže spravovat soubory digitální hudby, filmu a fotografií. Produkt DEC obsahuje osobní videorekordér, rekordér digitálního videa a DVD, přičemž všechny části lze řídit prostřednictvím dálkového ovládání. Na trh má být uveden koncem roku.

Firma HP představila rovněž zcela novou řadu tiskáren Vivera, které mají podle Fioriny změnit přístup k tištěným fotografiím. Tiskárny mají využívat 3inkoustový systém, který zvýší životnost vytištěných papírů z 20 na 80 let, anebo 8inkoustový systém, kdy lze fotografie bez problému uchovat až po dobu 110 let.

Novinkou je i přenosný počítač HP Pavilion DV1000, který dokáže přehrávat DVD disky, aniž by bylo nutné zcela aktivovat jeho operační systém. DVD disky tak uživatel bude moci přehrát díky technologii QuickPlay již 8 sekund po zapnutí přístroje namísto aby čekal asi dvě minuty kvůli tomu, že se celý operační systém počítače zaktivuje. Na trh budou notebooky dodány již koncem tohoto roku.


Notebook HP Pavilion DV1000, který dokáže úsporně přehrávat DVD, nabízí firma HP. Dodáván je s přenosnou taškou, dálkovým ovládáním, náhradní baterií a síťovým napáječem.

Zajímavá je i nová kombinace datového projektoru, DVD přehrávače a stereofonního systému za cenu asi 2 000 dolarů. Nese jméno HP Instant Cinema Digital Projector ep9010 a měl by se na trhu objevit ještě v průběhu podzimu.

Microsoft zbrojí
Společnost Microsoft kromě svého hudebního portálu MSN Music Store, který nabídne hudební skladby zřejmě za jeden dolar, představil také projekt přenosného přehrávače. Má jít o produkty Portable Media Center, které budou osazeny odlehčeným systémem Windows a na rozdíl od konkurenčního iPodu od společnosti Apple či HP dokáže přehrávat hudební i filmové klipy. První produkt svého druhu, který pro Microsoft vyrábí firma Creative Labs, by se měl na trhu objevit již v těchto dnech.

Například firma RealNetworks, jež provozuje konkurenční hudební archiv a která nedávno dosáhla milionu stažených klipů během jediného týdne, dočasně jako reakci na nový portál Microsoftu snížila cenu za jednu skladnu na 49 centů.

Komentáře