Magnáti IT investují do kosmonautiky

Spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen stojí v pozadí projektu SpaceShipOne společnosti Scaled Composites, zatímco John Carmack, který zbohatl na počítačových hrách Doom a Quake, investuje v Armadillo Aerospace. Obě společnosti jsou největšími favority v soutěži o cenu Prize X určenou pro první soukromý let na hranici kosmu.

Magnáti IT investují do kosmonautiky


Spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen stojí v pozadí projektu SpaceShipOne společnosti Scaled Composites, zatímco John Carmack, který zbohatl na počítačových hrách Doom a Quake, investuje v Armadillo Aerospace. Obě společnosti jsou největšími favority v soutěži o cenu XPrize určenou pro první soukromý let na hranici kosmu.

Cenu XPrize získá tým, který bude jako první schopen dopravit tříčlennou posádku na hranici kosmu (tedy do výšky 100 km nad zemským povrchem) a celý let se stejnou raketou během následujících dvou týdnů zopakovat. Soutěž je honorována částkou 10 miliónů dolarů, která byla shromážděna od soukromých dárců. Mezi nimi je například první kosmických turista Dennis Tito, astronaut a senátor John Glenn či herec Tom Hanks, který hrál mj. ve filmu Apollo 13. Do souboje o tuto částku se registrovalo 26 týmů, většina z nich pochází ze Spojených států, dva z Kanady a po jednom z Ruska, Velké Británie, Rumunska, Izraele a Argentiny. Ředitel soutěže se domnívá, že jeden ze dvou výše zmíněných týmů nejpozději do 12 měsíců zvítězí.

Rychlejší než zvuk
Elegantní kosmická loď SpaceShipOne při nedávných testech překročila hranici rychlosti zvuku. Letoun White Knight ji vynesl do výšky 16 km, kde byla uvolněna a za pomoci vlastního hybridního motoru dosáhla rychlosti 1,2 machu. Vertikálně vystoupala do výšky téměř 23 km, aby poté přistála zpět na povrchu jako kluzák. Drobná nehoda během přistání se obešla bez zranění pilota a neměla by podle prohlášení společnosti mít vliv na další testy. SpaceShipOne se tak stala prvním, soukromě financovaným projektem v historii, který překročil rychlost zvuku.
Krátce po tomto testu přiznal Paul Allen, že je sponzorem tohoto projektu. Hlavní osobou v projektu je letecký konstruktér Burt Rutan, který má na svém kontě množství vynálezů dnes používaných v letecké dopravě.
"SpaceShipOne je hmatatelným příkladem pokračujícího lidského úsilí o cestování do vesmíru, efektivně ukazujícím, že soukromé, nevládní zdroje mohou mít velký vliv na tomto poli objevů a vynálezů," říká Paul Allen na vysvětlenou, proč investuje do tohoto projektu.

Od her do vesmíru
Ani jméno Johna Carmacka není v počítačových kruzích neznámé. Jedná se o spoluzakladatele a šéfa společnosti ID Software, který se proslavil jako autor her Wolfenstein 3D (1992), Doom (1993) a Quake (1996). Už dříve podporoval některé soukromé aktivity zabývající se dopravou osob na oběžnou dráhu. Jelikož nebyl spokojen s pomalým tempem vývoje v této oblasti, rozhodl se sám vstoupit do hry.
Carmack založil společnost Armadillo Aerospace, se kterou se rovněž přihlásil do soutěže Prize X. Jejich raketa pojmenovaná Black Armadillo má vystoupat pomocí vlastních motorů do výšky přes 50 km a poté po balistické křivce protne hranici kosmu, aby následně přistála zpět na Zemi za pomoci padáků. V současné době probíhá výroba a testování raketových motorů.Kosmická loď SpaceShipOne.

Komentáře