Prodej disků Blu-ray překročil million kusů

Prodej disků Blu-ray překročil million kusů


Disky Blu-ray se staly prvním formátem s vysokým rozlišením, jehož se za necelý rok prodalo více než milion kusů. Celkově vzato pak prodeje těchto disků v USA tvořily v prvním čtvrtletí roku 2007 plných 70 % prodeje filmů ve vysokém rozlišení. Jak se zdá, váhy se v souboji Blu-Ray Disc (BD) versus HD DVD, přiklánějí, k BD diskům.


Větší obrázek.


Údaje pocházejí ze zprávy organizace Home Media Research (HMR). Její odhady budoucího vývoje naznačují, že tento růst bude i nadále pokračovat, neboť sedm z osmi velkých filmových studií uvádí své největší hity na discích Blu-ray, přičemž většina z nich bude navíc v HD rozlišení nabízena právě jen v tomto formátu.

Disků Blu-ray se prodá oproti HD DVD více než dvojnásobek a tento rozdíl se stále prohlubuje. Je to přesně tak, jak už dávno tvrdíme - silná podpora disků Blu-ray ze strany filmových studií a výrobců zařízení znamená, že si uživatelé mohou vybírat z více přehrávačů a titulů. A stále častěji si vyberou Blu-ray,“ řekl Andy Parsons, předseda Výboru pro propagací Asociace disků Blu-ray v USA a starší viceprezident vývoje nových produktů Pioneer Electronics.

Stále rostoucí náskok BD v prvních třech měsících roku se bude dále zvyšovat, neboť studia plní ambiciózní časový plán uvádění největších hollywoodských filmů ve vysokém rozlišení. V nejbližších měsících tu tak budeme mít hity typu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé Perly a Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže, Noc v muzeu, či Cars and Dreamgirls.

V měsíci březnu byly podle údajů HMR téměř tři čtvrtiny filmů ve vysokém rozlišení prodány na discích Blu-ray a v roce minulém bylo 18 z 20nejprodávanějších filmů uvedeno studii, které je publikují na Blu-ray.

O náskoku BD pak dobře vypovídá následující příklad: 13. února uvedl Warner Home Video v ten samý den Scorseseho film The Departed (Skrytá identita) na obou formátech. Do 31. března se na BD prodalo 53.640 kopií, na konkurenčním HD DVD pak jen 31.590 kusů...

V češtině už také na BD vyšlo několik titulů, jako například Casino Royale, s velmi solidním českým zvukem v 5.1.

.................
O Blu-ray Disc
Jednovrstvý disk Blu-ray má kapacitu až 25 GB dat, dvouvrstvý pak až 50 GB dat. Na evropském a také na českém trhu se momentálně dá zakoupit několik přehrávačů a tím nejlevnějším je vlastně herní konzole Sony Playstation 3.

.................
O Asociaci Blu-ray Disc (BDA)
BDA odpovídá za propagaci a rozvíjení podnikání s HD disky typu Blu-ray. Asociace má přes 180 členů a patří k nim například společnosti Apple, Dell Computer, HP, Hitachi, LG Electronics, Panasonic, Pioneer, Philips, Sony, Twentieth Century Fox, Walt Disney Pictures and Television a Warner Bros. Entertainment.


Foto: IFA a Bohumil Herwig

Komentáře