Číňané prý přestanou kupovat iPhony, pokud USA omezí dovoz zboží z Číny

Splní-li nově zvolený americký prezident Donald Trump svůj předvolební slib a zavede vysoká dovozní cla na zboží z Číny, bude to mít neblahý dopad na řadu amerických podniků.

Číňané prý přestanou kupovat iPhony, pokud USA omezí dovoz zboží z Číny


Čína dala prostřednictvím novin Global Times kontrolovaných vládní komunistickou stranou najevo, že chystá odvetu v případě, že prezident Trump dodrží slovo a zavede vysoká cla na dovoz čínského zboží.

„Čína se bude řídit zásadou oko za oko, zub za zub,“ napsal deník. „Klesne prodej iPhonů, Boeing přijde o zakázku na dodávku dopravních letounů a zastaví se dovoz sójových bobů a kukuřice z USA.

Čína je pro Apple velmi významný trh. Americký výrobce zde jenom ve třetím čtvrtletí dosáhl výnosů téměř 9 miliard USD, tj. 19 % svých celkových výnosů. Způsob, jakým čínská vláda hodlá omezit prodej jeho chytrých telefonů, nebyl upřesněn.

Donald Trump se během své volební kampaně často kriticky vyjadřoval o čínských obchodních a měnových praktikách. Opakovaně své voliče ujišťoval, že na čínský dovoz uvalí „obranná“ cla ve výši až 45 %, a nařídí ministru financí prohlásit Čínskou lidovou republiku za měnového manipulátora.

Americký prezident má značnou moc ovlivnit cla v mimořádných situacích, ale za běžných okolností je limitován zákony, které dovolují dočasně zvýšit dovozní cla o 15 %. Komentátoři se domnívají, že Trump je příliš dobrý obchodník na to, aby rozpoutal obchodní válku, a považují jeho výroky za pouhou předvolební rétoriku.

Mobilní telefony jsou na dovozní cla velmi citlivé. USA ročně dováží z Číny telefony v hodnotě 40 miliard USD, což představuje tři čtvrtiny celkového dovozu telefonů. Hodnota dovozu notebooků z Číny přesahuje 37 miliard USD a představuje 93 % jejich celkového dovozu. U více než 800 dalších položek se má Čína větší podíl na dovozu než všichni ostatní obchodní partneři dohromady.


Úvodní foto: © kebox - Fotolia.com
Komentáře