Co bude s osobními daty na vrácených Galaxy Note 7?

Uživatelé již vrácených milionů chybných phabletů Samsung Galaxy Note 7 čelí většímu potenciálnímu dilematu, než je možnost výbuchu zařízení – a sice osudu jejich osobních dat.

Co bude s osobními daty na vrácených Galaxy Note 7?


Množství uživatelů asi tří milionů prodaných zařízení Note 7 bylo Samsungem a vládami jejich zemí řečeno, aby zařízení ihned přestali používat. Pravděpodobně tak neměli dostatek času na důkladné promazání citlivých osobních dat, jako jsou čísla kreditních karet nebo zdravotní informace.

Samsung neprozradil, co má v plánu s vrácenými phablety dělat, a neodpověděl ani na dotaz, jak plánuje zajistit udržení dat svých zákazníků v tajnosti.

Společnost minulý týden řekla, že zvažuje možnosti ekologické likvidace telefonů Note 7, a to poté, co po ní organizace Greenpeace žádala, aby našla způsob, jak opětovně použít vzácné materiály z telefonů, jako je zlato nebo wolfram.

Samsung prodal zhruba 3,06 milionu potenciálně se přehřívajících phabletů Note 7, načež zákazníkům oznámil, aby je přestali používat a vrátili je do obchodu výměnou za jiné zařízení nebo peníze. Zatím se výrobci vrátilo asi 2,5 milionu kusů.

Ačkoliv mnoho uživatelů smartphonů ví, jak vymazat data z telefonu před jeho výměnou za nový, zpravidla v tomto ohledu podle expertů neprovedou kompletní a důkladnou práci. O rizicích spojených s nedostatky při vymazávání dat z prodávaných telefonů se sice obecně ví, situace s Note 7 je ovšem bezprecedentní v tom, že jde o masivní a všehovšudy chaotické svolávání. Proto by nepřekvapilo, kdyby většina lidí standardní postupy mazání dat neřešila.

Kvůli nutnosti bezprostředního vypnutí se tedy zodpovědnost za smazání dat přesunula na Samsung. Spotřebitele nicméně velmi znepokojuje fakt, že Samsung zatím neoznámil, co chce s 2,5 miliony vrácených zařízení dělat.

Vzhledem k tomu, že se o celou situaci začali zajímat experti, očekáváme, že se společnost ke svým plánům v brzké době vyjádří. Přece jen je to v jejím vlastním zájmu, především co se týče zachování (zbytků) důvěryhodnosti a prestiže.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: Samsung
Komentáře