Co je Microsoft Intune a jak dobře toto UEM řešení funguje (2)

Řešení Microsoftu pro sjednocenou správu koncových bodů (UEM), Intune, má potenciál zredukovat čas a úsilí nutné pro správu desktopových a mobilních pracovních prostředí. Podle uživatelů se mu však nevyhýbají jeho vlastní problémy.

Co je Microsoft Intune a jak dobře toto UEM řešení funguje (2)


Předchozí díl

Jak UEM (a Intune) zapadá do trhu EMM

Správa hardwaru, řízená korporátními BYOD programy, se přesouvá od světa, kterému dominují Windows, ke světu, který je stále rozmanitější a patří k němu iOS, Android či macOS. Gartner předpovídá, že 80 % úloh zaměstnanců bude do roku 2020 probíhat na mobilních zařízeních, což zvyšuje potřebu sjednocené správy koncových bodů (UEM).

Dle Gartneru bude do roku 2020 spravováno 30 procent korporátních PC s Windows 10 skrze EMM software nebo UEM nástroje. Tím mohou podniky posílit provozní efektivitu. Pro mnoho z nich však bude nejtěžší se rozhodnout, zda využijí něco jako Intune nebo si poskládají ekosystém správy postavený okolo softwaru od různých dodavatelů.

Aby byl jakýkoliv komplexní UEM produkt úspěšný, bude se podle Gartneru uset integrovat s nástroji klientské správy a splňovat následující předpoklady:

■ Poskytovat jedinou konzoli pro konfiguraci, správu a monitorování tradičních mobilních zařízení a správu IoT zařízení.

■ Sjednotit aplikaci ochrany dat, konfigurace zařízení a pravidel pro používání.

■ Poskytovat jednotný náhled na uživatele více zařízení pro lepší podporu konzových uživatelů a pro sběr detailní analytiky z pracoviště.

■ Sloužit jako koordinační bod pro orchestraci aktivit přidružených technologií pro koncové body, jako jsou služby identity nebo bezpečnostní infrastruktura.

Velký rozdíl mezi MDM a UEM spočívá v tom, že druhý zmíněný zapojuje desktopový hardware stejně snadno jako mobilní zařízení.

Většina dodavatelů UEM softwaru pochází z trhu MDM a EMM, a většina z nich podle Chrise Silvy, viceprezidenta týmu Gartneru pro mobilní zařízení, koncové body a wearables, v uplynulých letech přidávala možnosti správy Windows.

„Mnoho z nich v poslední době rozšířilo podporu i na platformy ChromeOS a macOS (…),“ napsal Silva v e-mailu. „Jednoduše řečeno, tohle pole je velice podobné dřívějším analýzám prostoru MDM/EMM.“

Kromě Microsoftu nabízejí UEM řešení i jiní dodavatelé včetně BlackBerry, IBM, MobileIron a VMware. Co se týče schopností, vystupuje z řady řešení AirWatch právě od VMwaru, které umožňuje „přemostit“ rozdíl mezi tradičním softwarem pro správu klientů a moderními UEM nástroji.

Pokračování


Úvodní foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Komentáře