Intel s x86 čipy pro smartphony ještě neskončil

Smartphony s x86 čipy od Intelu ještě nejsou úplně u ledu. Intel sice výrobu čipů Atom pro chytré telefony ukončil, jeho partnerská firma však toto úsilí udržuje naživu.

Intel s x86 čipy pro smartphony ještě neskončil


Čínský výrobce čipů Spreadtrum stále vyrábí čipy pro smartphony postavené na architektuře Atom, a říká jím Airmont. Společnost vydá výkonnou osmijádrovou variantu Atomu pro smartphony ve druhé polovině letošního roku.

Výrobci smartphonů budou moci čip Spreadtrum SC9861G-IA využít v telefonech střední třídy. Čipset bude disponovat grafickým jádrem PowerVR GT7200 a bude podporovat 4K video a displeje s rozlišením až 2 560 x 1 440 pixelů.

Novinka bude mnohem výkonnější než původní čipy Atom pro smartphony vyráběné Intelem. Modely vybavené tímto čipem byly vystaveny na stánku Intelu na právě probíhajícím Mobilním světovém kongresu.

A to nemusí být všechno. Intel je totiž také otevřený myšlence znovu vyrábět čipy pro smartphony, ale s integrovanými modemy. Intel chce vyrábět čipy pro všechna zařízení, která potřebují připojení k internetu, a sem mohou patřit i smartphony.

Intel zatím není připraven hovořit o tom, jakým způsobem chce na smartphony cílit, bude však vyrábět čipy na základě poptávky zákazníků. Prozatím se chce výrobce zaměřovat spíše na zařízení pro internet věcí, která jsou pro něj mnohem větší příležitostí.

Výrobce čipů skončil s výrobou smartphonových čipů Atom loni v květnu, když se mu na tomto trhu nepodařilo prorazit. Začal se na místo toho orientovat na nové oblasti typu IoT, datových center, pamětí, herních PC a virtuální reality.

Spreadtrum však může přijít s čipy pro smartphony založenými na novějších architekturách Atom. Nejnovější architekturou je v současné době Goldmont, využívaný v PC s Pentiem a Celeronem, a taky v tabletových čipech s kódovým označením Apollo Lake. Kromě toho Intel Goldmont využívá v nových atomových čipech pro zařízení IoT.

Zdroj: CIO.com

 


Úvodní foto: CIO.com
Komentáře