Přichází nová verze Bluetooth – rychlejší a s větším dosahem

Nová verze bezdrátového standardu Bluetooth s číslem 5 se již brzy začne objevovat v nových zařízeních. Bude mít čtyřnásobný dosah a dvojnásobnou rychlost oproti dnešnímu Bluetooth 4.2. Jedním z hlavních cílů jsou zařízení internetu věcí.

Přichází nová verze Bluetooth – rychlejší a s větším dosahem


Nový bezdrátový protokol Bluetooth 5 představuje významný krok kupředu proti dnešní specifikaci Bluetooth 4.2. V linii přímé viditelnosti dosáhne Bluetooth 5 až 400 metrů. Kompletní specifikace bude zveřejněna na sklonku roku. To znamená, že půjde-li vše podle obvyklého scénáře po vydání konečných specifikací, objeví se na trhu zařízení s novou verzí Bluetooth na začátku příštího roku.

V reálném životě dosáhne Bluetooth 5 okolo 120 metrů, tedy čtyřikrát dále než dnešní Bluetooth 4.2, a nabídne dvakrát rychlejší přenos dat, až 2 Mb/s, alespoň podle odborníků z organizace Bluetooth-Special Interest Group, která definuje standardy Bluetooth.

První verze Bluetooth se využívaly pro připojení audi zařízení, náhlavních souprav a systémů pro hlasité telefonní hovory v automobilech. Nyní však hraje důležitou roli v oblasti internetu věcí a využívají jej inteligentní domácí zařízení, lékařské přístroje, bezpilotní letouny, roboty, inteligentní měřidla a čidla a tzv. nositelná elektronika.

Vyšší přenosová rychlost, větší dosah a funkce pro opravu chyb umožní pomocí Bluetooth 5 například aktualizovat firmware zařízení, což bude obzvlášť užitečné u automobilů, inteligentních čidel a elektronických implantátů.

Bluetooth 5 bude také podporovat zasílání zpráv z jednoho zařízení více příjemcům, např. z přístroje nošeného na těle řadě různých připojených zařízení nebo z inteligentního čidla více výpočetním zařízením a datovým zdrojům.

Další novinkou ve specifikaci Bluetooth 5 je schopnost vysílat bohatší data včetně lokalizačních informací, URL a multimediálních souborů. Využití nalezne např. pro systémy navigace v interiéru s pomocí řady senzorů nebo v autonomních vozidlech, které musí komunikovat s mnoha čidly a vnějšími zdroji dat, jako jsou semafory.


Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com
Komentáře