Rok 2018 byl pro segment smartphonů nejhorším rokem. Proč? (3)

Dodávky smartphonů jsou na minimu, a tenhle pokles lze do značné míry přisuzovat vysokým cenám a rostoucí frustraci spotřebitelů. Jeden z expertů dokonce dnešní trh s chytrými telefony nazývá „chaosem.“

Rok 2018 byl pro segment smartphonů nejhorším rokem. Proč? (3)


Předchozí díl

Ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenal Samsung 5,5procentní pokles objemu prodejů smartphonů na 70,4 milionu kusů. Ačkoliv to stačilo na udržení pozice lídra v daném období, jeho tržní podíl znovu spadl pod 20 % na 18,7 %, jen pár procentních bodů nad Apple a Huawei.

Naopak Huawei byl jedním ze tří z první pětky výrobců smartphonů, který loni zaznamenal nárůst – jeho dodávky v roce 2018 vyskočily o 33,6 %.

Podle IDC je klíčem k úspěchu Huawei i nadále značka Honor, která nyní představuje téměř polovinu jejího celkového objemu.

Čína představuje asi polovinu byznysu Huawei se smartphony, jenže tenhle podíl klesá a společnost přes propad trhu jako celku ve většině mezinárodních regionů roste, tvrdí IDC.

Kromě toho se předpokládá, že čínská společnost na Mobilním světovém kongresu (MWC) v Barceloně uvede svůj vlastní skládací smartphone; novináře už pozvala na související akci, která proběhne 24. února.

Schneemann z IHS Markit uvádí, že s uvedením nových modelů telefonů se očekává i nárůst průměrných prodejních cen, protože nové displeje, čipsety a další komponenty zvyšují náklady na výrobu. Podle něj s tím operátoři a maloobchodníci budou muset bojovat tak, že naplno využijí trade-in programy pro starší zařízení jako typ dotace, aby tak v roce 2019 mohli přinášet další novinky.

Celkově vzato životnost smartphonů a jejich nahrazování novějšími modely především mezi spotřebiteli narůstá, což je z hlediska životního prostředí jistě dobře, ale z hlediska ekonomiky je to katastrofa. Podobnou strategii teď začínají volit i korporace, které služební telefony svým zaměstnancům také mění méně často.

Podle Schneemanna by mohli výrobci zaujmout jiný přístup a zaměřit se na specifické segmenty. Jedním z prodejních trháků by letos mohlo být zařízení střední třídy s mnoha snímači fotoaparátu, ale ne tím úplně nejlepším displejem, nebo smartphony s velkou baterií, ale jinými kompromisy.

Zdroj: Computerworld.com


Úvodní foto: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
Komentáře