Patentové spory Applu a Googlu skončily dohodou

Tyto spory se týkaly především smartphonů a táhly se již několik let. Google se do nich dostal po akvizici mobilní divize společnosti Motorola.

Patentové spory Applu a Googlu skončily dohodou


Oba giganti mobilního trhu - Apple a Google - se dohodli na tom, že ukončí všechny aktuální patentové spory. Podle společného prohlášení obou firem budou obě pracovat na některých aspektech reformy patentové legislativy. Zatím to ale neznamená, že dohodu na vzájmeném licencování vlastních patentů.

Spor mezi oběma firmami začal již v roce 2010, kdy Apple podal stížnost na Motorola Mobility. Firmu Motorola následně získal Google a spolu s firmou tak získal i patentový spor. Apple je v žalobách aktivní a nezaměřil se jen a Motorolu, resp. Google: cílem žalob je i Samsung. Aktuální dohoda mezi Googlem a Applem se ale sporu se Samsungem nedokne. Apple již dosáhl v Kalifornii soudního rozhodnutí, kterým od Samsungu získá 119 milionů USD za porušení patentů Applu. Samsug navíc již má zaplatit dalších 930 milionů USD Applu za předchozí patentový spor.

Spory technologických firem jsou stále častější a v oblasti především mobilních technologií dosáhl již neúnostných rozměrů. Bez ohledu na citované úspěchy Applu jsou ale výsledky sporů střídavé a přinášejí zúčastněným firmám především právní nejistotu a náklady za vedení sporů. To byl zřejmě hlavní důvod pro to, že se dva důležití hráči - Google s Apple - raději dohodli na příměří. Doufejme, že to bude příklad i pro ostatní technologické společnosti.


Čtěte také:
→ CIO musejí zavést BYOD, aby přilákali generaci Y
V Silicon Valley se nedávno objevily fámy o tom, že fenomén BYOD již pomalu ztrácí na síle. CIO, kteří by si mysleli, že tuto vývojovou etapu informačních technologií mohou s klidnou duší přeskočit, však riskují ztrátu loajality u nesmírně důležité a neustále rostoucí složky pracovní síly každé organizace: takzvané generace třetího tisíciletí, známé rovněž jako generace Y.
→ Google dostal ve Francii pokutu 150.000 Euro
Šetření francouzské vládní agentury CNIL, která zkoumala pravidla Googlu na ochranou soukromí, skončilo rekordní pokutou.

G+


Úvodní foto: © rangizzz - Fotolia.com
Komentáře