Co se stane s Google, až dospěje do stadia kritické infrastruktury?

Google vytváří iluzi, že poskytuje lidem stále se rozšiřující paletu služeb, aby uspokojil jejich pracovní i mimopracovní potřeby. Ovšem nedávné ukončení služby Reader ukázalo Google v trochu jiném světle.

Co se stane s Google, až dospěje do stadia kritické infrastruktury?


Google je komerční firma a své služby řídí tak, aby měly pro něj pozitivní ekonomický efekt. Z toho pohledu poskytované aplikace konstruuje tak, aby byly vhodné jako placená služba nebo jako nosič inzerce. Ukončení Readeru, pro který Google dlouhodobě neměl vhodný obchodní model, to jasně ukázalo.

U nás má stále silné konkurenční postavení Seznam, tak problém závislosti na službách Google možná (zatím) nevidíme tak jasně. Ale v některých lokalitách má Google tak výrazné zastoupení, že to fakticky vytváří závislost na jeho službách.

Už to není jen vyhledávač, je to i pošta, cloudové úložiště a jeho aplikace, mapy, zprávy, sociální síť, kalendář, fotky, videa... Služby, které jsou důležité jak pro soukromníky, tak i pro podnikatelskou a veřejnou sféru. A Google stále roste, přidává služby a sám se snaží o to, abychom na jeho službách byli stále závislejší.

Pak si musíme položit otázku: „Co se stane, až budeme na Google tak závislí, že pro nás bude představovat to, čemu se říká kritická infrastruktura?“ Tuto otázku by si ovšem měli položit také v Google. Protože pokud se něco stane kritickou infrastrukturou, pak logicky končí svobodné podnikání. Platí to o telekomunikacích, energetice, dopravě nebo systému poskytování zdravotní péče. A pokud do takového stadia dospěje i komplex služeb Google, může ho čekat státní regulace.

Další aspekt je závislost na službách, jejichž poskytovatel je v jurisdikci sice (pro nás) spřáteleného, nicméně cizího státu. A nakonec - je možné, aby Google koupili třeba Číňané a cenzurovali nám ho? Nebo ho vypnuli?

Čtěte také:
• Jarní čistka u Google: končí Reader. Nahradí ho Feedly nebo Digg?
• Google přitvrzuje - z Play Store odstranil software na blokování reklam Adblock i AdAway
The Google graveyard

G +


Úvodní foto: © vege - Fotolia.com
Komentáře