Dopřejte svobodu uživatelům, ne datům - 2

Společnosti nejrůznějších velikostí i velmi odlišného zaměření se potýkají s problémem jak zvládnout dozor a mít kontrolu nad všemi svými daty.

Dopřejte svobodu uživatelům, ne datům


Je evidentní, že uživatelská storage řešení v cloudu jsou velmi úspěšná a poptávka po těchto řešení je výrazná i mezi zaměstnanci. Uživatelské výhody v technologické sféře jsou na vzestupu a jsou žádány nejen samotnými uživateli, ale i ve firemním prostředí. Je tedy na IT oddělení, aby našly cestu jak podnikové IT co nejlépe spravovat. Cílem není omezení zaměstnanců v jejich práci. Pokud je nástroj pro zaměstnance užitečný, mělo by být nalezeno řešení, jak takový nástroj bezpečeně integrovat do podnikové sítě. Snahou je v rámci určitých mezí uvolnit ruce zaměstnancům, dát jim svobodu, ale současně mít data pod kontrolou a mít v souladu s bezpečnostními předpisy.

Zabezpečení může být nalezeno v řešeních označovaných jako „follow me data“. Ta by měla poskytnout přístup k podnikovým datům ať jsou kdekoliv, prostřednictvím jakéhokoliv zařízení, ale současně by měla být vědomě zabezpečena a pod kontrolou. To znamená, že zaměstnanci mohou přesouvat důležité a hodnotné dokumenty mezi sebou i mezi jednotlivými zařízeními, ale data a kontrola jejich sdílení je vždy plně transparentní a zabezpečená. Riziko toho, že budou ztracena nebo zneužita, je minimalizováno. Takové řešení bere v úvahu i fakt, že zaměstnanci nyní pracují napříč nejrůznějšími zařízeními a platformami, ať už se jedná o tablet, smart phone nebo laptop.

Klíčovým prvkem v rámci korporátních řešení cloudových storage je, že v podstatě replikují nejlepší prvky veřejných uživatelských řešení, ale jsou přizpůsobeny korporátnímu prostředí. Jsou funkční, praktické a jednoduché k použití a umožňují uživateli pracovat tak, jak jim to vyhovuje, aniž by obcházeli zavedené bezpečnostní politiky. Firmy chtějí produktivní zaměstnance, kteří hledají soulad mezi pracovními povinnostmi i osobním životem a jedinou cestou k zabezpečení takového souladu je reflektování poptávek, které jsou vidět u spotřebitelských technologií, ale vyhovují korporátnímu prostředí.

Autor pracuje jako Sales Manager (EEC Central) ve společnosti Citrix Systems.

 





Úvodní foto: archiv redakce




Komentáře